Španělsko-ruské vztahy chladnou. VYPOVĚDĚLI SI DIPLOMATY!!

Rusko vyhostilo dva španělské diplomaty v odvetě za stejný postup Španělska před sedmi týdny. Píše to v úterý španělský deník El País.

Španělé vypověděli diplomaty na základě údajů získaných kontrarozvědkou. Dvojice členů ruské diplomatické mise podle nich ve Španělsku prováděla "činnost neslučitelnou s jejich postavením".

 

Tuto formulaci Španělé užívají v případech, kdy se diplomaté zapojí do špionážní činnosti, poznamenává španělský deník.

 

Rusové na to minulý týden v pátek odpověděli recipročním vyhoštěním dvou španělských diplomatů - politického poradce španělského velvyslanectví v Moskvě Ignacia Cartageny a prvního tajemníka Borji Cortése-Bretóna.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Británie a Rusko si vypověděly diplomaty

 

Jména Rusů vyhoštěných ze Španělska El País ani ruská média nezmiňují. Španělský deník ale předpokládá, že jejich funkce byla nižší, než v případě španělských diplomatů.

 

Cartagena pomáhal v Moskvě s přípravou "Roku Španělska" v Rusku. Španělé během něj chtějí příští rok uspořádat celou sérii kulturních akcí. Rusové mají v Madridu 27 diplomatů, zatímco španělská diplomatická mise v Moskvě 17.

 

Je to nejvážnější roztržka od obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi v roce 1977. Vztahy mezi nimi se zpřetrhaly poté, co se do čela Španělska po občanské válce dostal v roce 1939 diktátor Francisco Franco.

 

Předchozí španělsko-ruský spor v roce 2002 skončil zatčením agenta španělské tajné služby CNI Roberta Flóreze, který předával tajné informace ruským tajným službám. Tento případ ale nevedl k žádnému vyhoštění diplomatů. Minulý týden soud snížil Flórezovi trest z 12 na 9 let odnětí svobody.

 

V první polovině prosince si Rusko a Británie vyhostili po jednom diplomatovi. Britové proto, že jejich rozvědka měla důkazy o špionážní činnosti člena ruské diplomatické mise. Britové jej 10. prosince požádali, aby opustil zemi. Taková prosba prakticky představuje "zdvořilou formu vyhoštění", jak poznamenala televizní stanice Sky News.

 

V reakci na rozhodnutí Britů vyhostilo Rusko 16. prosince člena britské diplomatické mise v Moskvě.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax