Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Špiony deportované z USA čekají v Rusku byty a doživotní penze, ale i výsměch veřejnosti

Deset špionů deportovaných ze Spojených států čekají v Rusku finanční odměny, ale i výsměch veřejnosti.

Dvě nejslavnější ze zatčených agentů – Vicky Pelaezová a Anna Chapmanová – ale v Rusku zřejmě nezůstanou, informoval o tom v pátek ruský portál NEWSru a peruánské rádio RPP.

 

Právní zástupce známé peruánské novinářky Pelaezové Carlos Moreno očekává, že jeho klientka stráví v Rusku zhruba týden. Poté se každopádně vrátí do Peru, kde se narodila a kde má svou rodinu. Pelaezová disponuje dvojím, americko-peruánským občanstvím.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Medveděv omilostnil čtyři prozápadní agenty

 

Pětapadesátiletá žurnalistka se rozhodla k návratu do vlasti přesto, že jí v Rusku podle RPP nabízeli byt, víza a letenky do Moskvy pro její děti a doživotní penzi ve výši dvou tisíc dolarů měsíčně.


Podobné podmínky mohou mít i ostatní deportovaní špioni

 

V Rusku nehodlá zůstat ani osmadvacetiletá dcera bývalého sovětského diplomata Chapmanová, dívčím jménem Kuščenková. V minulosti byla provdaná za Brita Alexe Chapmana, kromě ruského občanství tak má i britské občanství. Právě v Británii se Chapmanová hodlá po skandálu usadit.

 

Všichni deportovaní špioni zanechají ve Spojených státech veškerý nabytý majetek včetně peněz. Jde o standardní součást podmínek dohody o výměně špionů stejně jako i to, že agenti u soudu přiznali svou vinu. V souladu s podmínkami má americká vláda možnost zabavit vyhoštěným agentům jakékoli výdělek související se jejich zatčením a špionážní činností.

 

Pelaezová, Chapmanová a ostatní špioni tak nebudou moct prodávat ve Spojených státech knihy nebo práva na filmové zpracování svých životů.

 

Dohoda mezi Američany a Rusy počítá s výměnou deseti proruských agentů za čtyři proamerické. Ruská veřejnost považuje tyto podmínky za neadekvátní – stěžuje si na to, že proruští agenti jsou amatéři, zatímco v případě čtveřice proamerických agentů jde o profesionály.

 

"Jejich neprofesionální přístup hraničí s klinickým idiotismem," napsal o propuštěných agentech ruský deník Moskevskij komsomolec.

 

Naopak ve vládních kruzích si rychlou a klidnou výměnu špionů pochvalují. Podle slov vysoce postavené osoby z kanceláře ruského prezidenta, jejíž jméno agentura RIA-Novosti neuvedla, za to Moskva i Washington vděčí novému směru vzájemných vztahů, jak jej nastolili prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

 

Američtí federální agenti zadrželi 10 z 11 členů skupiny ruských špionů v neděli 27. června. Jedenáctý člen byl zatčen na Kypru o dva dny později krátce před tím, než měl odletět do Maďarska. Kyperským úřadům však unikl.

 

Špioni žili ve Spojených státech v utajení několik let, snažili se napojit na politické kruhy a získávali pro ruskou zahraniční rozvědku SVR informace o CIA, situaci v Bílém domě a zbraních americké armády.
 

Mediafax