NATO pošle do Afghánistánu další posily. Míří tam dva tisíce vojáků

Posily čítající 2000 zejména amerických vojáků by měly zamířit do Afghánistánu. Podle pondělní zprávy televize CNN o tom zatím neoficiálně jedná velitel ozbrojených sil v Afghánistánu generál David Petraeus s představiteli americké vlády a Severoatlantické aliance (NATO).

Televize CNN uvádí, že Petraeus v příštích týdnech požádá o posily a zároveň bude usilovat o pozastavení plánu na postupné stahování amerických vojáků. Televize se odvolává na zdroje z amerického ministerstva obrany a NATO.
 

Mezi dvěma tisícovkami nových mužů by mělo být 750 vojáků, kteří budou školit afghánské bezpečnostní složky. Jejich úkolem bude zejména naučit Afghánce, jak podporovat spojenecké jednotky v boji, a vycvičit je v likvidaci nastražených výbušnin.

ČTĚTE TAKÉ:

Generál Petraeus: Dopadení bin Ládina je důležitý úkol
 

Podle informací CNN pojedou do Afghánistánu zejména Američané. Ti mají největší zkušenosti s hledáním a ničením nastražených bomb. Vlády ostatní zemí NATO usilují spíše o co nejrychlejší odchod z afghánského bojiště.
 

Američané měli podle plánů amerického prezidenta Baracka Obamy postupně opouštět Afghánistán od července 2011. Tento termín se však pravděpodobně změní.
 

Válka v Afghánistánu začala v roce 2001. Od jejího začátku padlo 2068 členů mezinárodní mise ISAF. Přibližně 60 procent z nich byli Američané.

 

tn.cz / Mediafax