Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spojené státy postihnou sankcemi všechny banky, které budou obchodovat s Íránem

Spojené státy uvalí sankce na domácí i zahraniční finanční ústavy, které budou obchodovat s Íránem. Washington tak chce donutit Teherán, aby se vzdal svého kontroverzního jaderného programu.

Sankce, které Washington prosazuje nad rámec rezoluce Rady bezpečnosti OSN, spočívají v znemožnění přístupu bankám do finančního systému Spojených států.


Návrh sankcí v úterý společně představily komise pro bezpečnost a zahraniční politiku Sněmovny reprezentantů a Senátu.


Kongres by o návrhu měl hlasovat na začátku července. S největší pravděpodobností zákonodárci sankce schválí, mají totiž podporu jak republikánů, tak demokratů. Někteří republikáni dokonce o nich hovoří jako o "příliš mírných".


"Opatření dává bankám obchodujícím s íránskými institucemi, které jsou na černé listině, těžkou volbu - buď zastavte své aktivity, nebo vám bude znemožněn přístup do amerického finančního systému," uvádí se ve zprávě komisí.


„Cílený ekonomický nátlak má skutečný potenciál. Myslím, že je tu velice rozumná šance přivést íránské vedení k rozumu,“ řekl v neděli ministr obrany Spojených států Robert Gates.


Přísnější sankce schválila Rada bezpečnosti OSN minulý týden. Poté následovalo zpřísnění sankcí i ze strany Evropské unie a Spojených států.


Západní země obviňují Íránce z toho, že chtějí jádro využívat k výrobě nukleárních zbraní. Írán tvrdí, že je jeho jaderný program určen výhradně pro mírové účely.


Íránci označují nové postihy za nezákonné s tím, že odporují Chartě OSN a regulím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Teherán proto v reakci zakázal inspektorům MAAE vstup do země.
 

Mediafax