Spojené státy upustí od barevného systému varování před teroristickými hrozbami

Americká vláda hodlá zrušit systém varování před teroristickými hrozbami, který pomocí pěti barev upozorňuje Američany na míru nebezpečí teroristického útoku. Odvolán bude v dubnu, informovala ve čtvrtek televize CNN.

Oficiálně by to měla oznámit americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová ještě v průběhu čtvrtka.

 

Devět let starý systém nahradí nový, který se zaměří na konkrétní hrozby na určitých místech nebo objektech. Jeho podrobné specifikace zatím nejsou známy.

 

Barevné varování zavedl prezidentským výnosem George Bush mladší 11. března 2002 v reakci na teroristické útoky 11. září předchozího roku v New Yorku a Washingtonu.

 

Stávající barevná stupnice má pět úrovní – zelená barva označuje nízké nebezpečí, modrá upozorňuje Američany, aby byli ostražití, žlutá označuje zvýšenou hrozbu útoku, oranžová vysokou a červená kritickou.

 

Ukázalo se, že je systém málo efektivní.

 

"Jen zřídkakdy po zvýšení úrovně nebezpečí veřejnost znala důvody, které k tomu vedly, nebo věděla, jak má postupovat. Mnozí v Kongresu měli pocit, že je tento systém využíván jako politický nástroj zastrašování – úrovně nebezpečí se zvyšovaly nebo snižovaly tehdy, kdy se to nejlépe hodilo Bushově administrativě," komentoval to zákonodárce Bennie Thompson.

 

Za normálních okolností je úroveň nebezpečí žlutá. Za celou dobu existence tohoto systému byla oranžová vyhlášena jen pětkrát, červená dokonce pouze jednou v srpnu 2006 a platila pouze pro civilní lety z Británie do Spojených států.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax