Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 7. 2010

Srílanský ministr zahájil hladovku na protest proti komisi OSN

Vimal Víravansa
Zdroj: oficiální zdroj

Srílanský ministr, který v úterý vedl demonstraci před sídlem mise OSN v hlavním městě Kolombu, zahájil hladovku na protest proti komisi, jež má vyšetřovat údajné porušování lidských práv během války mezi vládou a tamilskými separatisty.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun jmenoval speciální vyšetřovací komisi 22. června. Vládě se ale nelíbí, že by měla vyšetřovat postup vládních jednotek a považuje to za porušení svrchovanosti srílanského státu. Poukazuje například na to, že se žádné vyšetřování nevede u tisíců lidí zabitých americkými jednotkami v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.
 

PSALI JSME:

Srí Lanka volí první poválečný parlament
 

Ministr výstavby stál v čele demonstrace, která v úterý na několik hodin zablokovala sídlo OSN. Nyní se rozhodl před sídlem zahájit protestní hladovku a požaduje rozpuštění komise.
 

Válka mezi vládou a separatistickou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) trvala 25 let. Skončila loni porážkou separatistů. Podle mezinárodních organizací na obranu lidských práv obě strany během bojů tato práva porušovaly.
 

tn.cz / ČTK
Reklama