Štafetu v předsednictví Evropské unie přebírá Maďarsko

S koncem roku skončilo i šestiměsíční předsednictví Evropské unii Belgii a štafetu od ní v sobotu přebírá Maďarsko, které se chce zaměřit na rozšiřování EU směrem na Balkán. Jak informuje agentura AFP, maďarské předsednictví bude muset řešit i dluhovou krizi v eurozóně nebo integraci Romů.

Řešení dluhové krize v eurozóně je největším úkolem, který před Maďarskem stojí. Kromě Řecka a Irska, které již o pomoc požádaly, má potíže i Španělsko a Portugalsko a situace je problematická i v Itálii a Belgii, která předsednictví předává.

 

Kromě toho bude maďarské předsednictví dohlížet na zahájení jednání o rozpočtu EU na období 2014 až 2020, která by mohla přinést spory mezi bohatšími členskými státy jako je Velká Británie, Německo a Francie a chudšími zeměmi EU.

 

Maďarsko se chce také zaměřit na rozšiřování schengenské zóny. Rumunsko a Bulharsko doufá, že se členy schengenského prostoru stanou v březnu 2011 a Maďarsko je podporuje. Proti je však Francie a Německo, které žádosti těchto zemí považují za předčasné.

 

Maďarsko má na své šestiměsíční předsednictví rozpočet 80 milionů eur (více než 2 miliardy korun). Do rozpočtu jsou započítány i peníze, které Maďarsko za přípravu svého předsednictví již utratilo.

 

Například rozpočet České republiky, která unii předsedala v první polovině roku 2009, byl 130 milionů eur (3,26 miliardy korun). Švédsko, které přišlo do čela EU po ČR, mělo rozpočet 80 až 90 milionů eur (až 2,26 miliardy korun).

 

Maďarsko se předsednictví ujímá v době, kdy čelí kritice za mediální zákon, který omezuje projev veřejných a soukromých sdělovacích prostředků. Podle zákona budou moci maďarské úřady médiím udělit vysoké pokuty (až 200 milionů forintů, tedy 18 milionů korun), pokud shledají jejich zpravodajství „politicky nevyvážené“.

 

Zákon, který bude vláda premiéra Viktora Orbána využívat k umlčování opozice, přezkoumá kvůli možnému porušení směrnic EU Evropská komise.

 

Mediafax