Strach se stupňuje

Virus EBOLY děsí už i lékaře! Je Česko připravené na epidemii?

Téma:

Jedna z nejnebezpečnějších chorob současnosti se vymkla kontrole! Lékaři, kteří bojují s nejnovější epidemií eboly, ještě nikdy dříve nevyjadřovali takové obavy, jako teď.

Nemoc, na kterou umírá až 90 procent nakažených, se sice zatím drží na africkém kontinentu, ale nemusí to tak zůstat. Lékaři říkají, že už proti dalšímu šíření nemoci se současnými prostředky nedokážou bojovat.


Štáb televize Nova zjišťoval, jak je na případnou nákazu připravená Česká republika. Speciální, veřejnosti nepřístupná vojenská nemocnice v Těchoníně, je jedním z pouhých patnácti míst na celém světě, která je pro práci s virem ebola vybavená. Právě sem by nakaženého pacienta lékaři odvezli.


"Stálá lékařská služba by zajistila převoz pacienta na infekční kliniku Bulovka, kde je improvizované pracoviště pro tyto nákazy. A v případě potřeby by došlo k aktivaci Těchonína," řekla TV Nova uvedla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. Města Prahy Zdeňka Jágrová.

 


"V Těchoníně jsme schopni umístit až 24 pacientů s ebolou, kdyby bylo nejhůř, mohli bychom to rozšířit na dvě stovky pacientů," uvedl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.
Příznaky eboly jsou následující: horečka, bolesti hlavy a svalů, pak zvracení, průjem, krvácení a rozpad orgánů. Inkubační doba 2 - 3 týdny.

 

Ebola je vir, který v 90 % případů do 10 dní nosí smrt. Očkovat se proti ní nelze, účinný lék zatím neobjevili, nakažení pacienti jsou izolování v přísné karanténě. Vir eboly totiž přežívá i mimo organismus svého hostitele několik dní. Nevědomost o tomto faktu je důvodem, proč se Ebola v západní Africe vymkla kontrole.

pet/ Jakub Vrána TN.cz