STRACH Z TSUNAMI! Japonsko zasáhlo SILNÉ ZEMĚTŘESENÍ

Severovýchod Japonska zasáhlo ve středu zemětřesení o síle 7,2 na Richterově škále. Pro oblast platí varování před tsunami, informovala agentura Reuters.

Otřesy začaly ve 3:45 SEČ a měly epicentrum 120 kilometrů od hlavního ostrova Honšú, v hloubce asi 10 kilometrů pod zemí. Podle amerického Geologického ústavu bylo epicentrum 430 kilometrů severovýchodně od Tokia. Dvanáct minut poté přišly následné otřesy o síle 5,6 na Richterově škále.
 

Rozhlasová stanice NHK uvedla, že Japonská meteorologická agentura vydala varování před tsunami až do výšky 0,5 metrů pro východní pobřeží Honšú. Neočekává však, že by vlny způsobily větší škody.
 

Přibližně půl hodiny po zemětřesení přišla jedna malá vlna tsunami o výšce asi 60 centimetrů, která zasáhla přístav Ofunato.
 

Lidé ve městech včetně Tokia otřesy pocítili, zatím ale nejsou hlášeny žádné oběti na životech, zranění nebo materiální škody.
 

Při otřesech se automaticky zastavilo několik vysokorychlostních vlaků Šinkanzen, ale následně byl provoz obnoven. Zemětřesení nenarušilo ani provoz v jaderné elektrárně Onagawa.


ČTĚTE TAKÉ:

Měsíc bude v březnu nejblíže Zemi. Hrozí zemětřesení
 

Richterova stupnice udává intenzitu pohybu země měřenou ve vzdálenosti 100 kilometrů od epicentra zemětřesení a nemá ani horní, ani dolní hranici. Pokud je zemětřesení označeno sedmým stupněm podle Richtera, způsobí většinou velké poškození budov.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax