Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bratislavský masakr: postřelený Čech je v umělém spánku

Nejméně osm lidí zemřelo a nejméně dalších 15 lidí zranil devětačtyřicetiletý útočník v pondělí dopoledne v jedné ze čtvrtí slovenské metropole Bratislavy.

Střelba vypukla kolem desáté hodiny v Děvínské Nové Vsi v ulici Pavla Horova. Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic na tiskové konferenci uvedl, že po lidech do oken bratislavského sídliště střílel padesátiletý muž. Ten se zastřelil, když ho policie obklíčila.

 

Podle informací České televize je mezi těžce zraněnými i jeden Čech. Třiatřicetiletý muž původem z Ostravy utrpěl zranění pánve a musel podstoupit operaci. Nyní je podle televize Markíza v umělém spánku.

 

Střelec zastřelil 5 žen a dva muže. Útočník měl vražednou zbraň v legálním držení. Střílel ze samopalu, u sebe měl ještě dvě pistole a několik zásobníků.

 

PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova z Televizních novin

Po motivu střelce policie stále pátrá.

 

Slovenská média s odvoláním na svědka tragédie zpochybňují práci policie. Za čtvrt hodiny na místo masakru na sídliště Devínská Nová ves dorazila jen dvoučlenná hlídka. Další policisté údajně přijeli až za tři čtvrtě hodiny. Střelec tak měl dost času na své krvavé dílo.

 

PODÍVEJTE SE:

Policie na místě střelby

Další záběry na zásah policie v Děvínské Nové Vsi

Server sme.sk uvedl, že střelec byl bývalý voják. Muž v jednom bytě zastřelil pět lidí. Pak vyšel ven a střílel kolem sebe, jednoho člověka zabil u vchodu do domu. Střelec nebyl příbuzným obětí, avšak šest jeho obětí bylo v příbuzenském vztahu. Odpoledne byla nalezena další mrtvá dvaapadesátiletá žena. Tu útočník zřejmě zasáhl náhodně na balkóně. Doma ji odpoledne našel její muž. Informoval o tom Lipšic.

 

Střelba v Bratislavě - události minutu po minutě


10:11 - Na veřejnosti se objevily první informace, že se střílí v ulicích Pavla Horova a Štefana Králíka v Devínské Nové Vsi. Místní rozhlas varoval lidi, aby nevycházeli z domů, nestáli u oken a nevyhlíželi z nich, protože jejich "životy jsou v ohrožení".


10:15 - Server TVNoviny.sk s odvoláním na operační středisko záchranné služby oznamuje, že na místě je osm zraněných.


10:34 - "Sleduji to z okna... čtyři policejní auta zablokovala křižovatku, kecají, ale auta pouštějí... sanitky s majáky přijely k pumpě a vypnuly (je)... už se nestřílí....." napsal v diskusi na internetu jeden ze svědků.


10:55 - Na sociální síti Facebook se objevují první informace o uzavření přístupových cest do Devínské Nové Vsi pro hromadnou dopravu.


11:10 - Učitelka v telefonátu televizi TA3 uvedla, že střelec pravděpodobně zaútočil na romskou rodinu, která bydlela v bytě nad školkou.


11:29 - Operační středisko záchranné služby potvrdilo informace o jedné oběti střelby. "Máme potvrzený jeden exitus," uvedla mluvčí střediska.


11:46 - Záchranáři prostřednictvím své mluvčí informovali, že incident si vyžádal šest mrtvých - čtyři ženy a dva muže - a 13 zraněných. Mezi mrtvými je údajně i útočník.


12:00 - V médiích se objevily informace, že v Devínské Nové Vsi střílel do oken a na lidi neznámý muž pod vlivem alkoholu.


12:12 - Na veřejnosti se objevily informace, že počet obětí střelby stoupl na devět.


12:17 - Mluvčí bratislavské Fakultní nemocnice uvedla, že zařízení přijalo šest lidí zraněných při střelbě.


12:50 - Mluvčí operačního střediska záchranné služby upřesnila, že při střelbě bylo zraněno 20 lidí.


12:55 - Očití svědci oznámili, že na hlavní silnici v Devínské Nové Vsi stojí rozstřílený osobní volkswagen. Policie podle nich pravděpodobně zasahuje proti útočníkovi v jednom z domů sídliště. Na místě jsou policisté s obrněným vozem, maskovaná speciální jednotka, hasiči, zdravotníci.

 

13:01 - Bratislavská tragédie pronikla do zpravodajství většiny zahraničních médií včetně portálů CNN, BBC, Al-Džazíra, Sydney Morning Herald a Le Figaro.


13:03 - Televize TA3 uvedla, že policejní zásah v Devínské Nové Vsi už skončil, místo činu opustilo několik policejních aut.


13:08 - Mluvčí operačního střediska záchranné služby oznámila, že při střelbě přišlo o život sedm lidí a 14 bylo zraněno. Dvanáct zraněných převezly sanitky do bratislavských nemocnic, dvě osoby ošetřili záchranáři na místě.


13:30 - Univerzitní nemocnice v bratislavských Kramárech oznámila, že přijala tři zraněné - jednoho se střelným poraněním hrudníku, jednoho se střelným poraněním horní končetiny a ženu se střelným poraněním hlavy a tváře, která byla později převezena na kliniku v Ružinově. Tam sanitka odvezla také jednoho zraněného s vícečetným střelným poraněním břišní dutiny. Nemocnice v Mickiewiczově ulici přijala dva pacienty se střelnými zraněními a dva s poraněními způsobenými střepy skla. Další dva zraněné přijala nemocnice v Anatolské ulici.


14:14 - Na veřejnosti se objevily informace svědků, že v Devínské Nové Vsi střílel starší muž ozbrojený samopalem. Nejprve zabil všechny členy jedné romské rodiny v jednom z bytů paneláku v ulici Pavla Horova a pak začal střílet po kolemjdoucích. Jeden ze svědků uvedl, že měl tři zbraně. Začaly se také šířit spekulace, že pachatel mohl mít mladšího komplice.


14:25 - Objevily se fotografie střelce, které z balkonu svého bytu v ulici Pavla Horova pořídil Matej Urmin. Na nich je muž středního věku s prošedivělými vlasy a s protihlukovými sluchátky na uších. "Střílel i na policisty, kteří jeho palbu opětovali," informoval server sme.sk.


14:40 - Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic oficiálně oznámil, že střelec zabil šest lidí a pak spáchal sebevraždu. Mezi zraněnými jsou podle něj i policisté. "V tuto chvíli policie prohlíží místo činu. Identitu obětí zatím neznáme," uvedl ministr.


15:00
- Server sme.sk oznámil, že útočníkem je bývalý voják.


15:39 - Slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak uvedl, že střelec byl sám, útočil samopalem a měl dvě pistole. Jeho motiv není známý. Oběti - čtyři muži a dvě ženy - patřily k jedné rodině.


16:28 - Úřad práce v Devínské Nové Vsi zřídil centrum pomoci pro příbuzné obětí.


16:35 - Na některých úřadech v Bratislavě se objevily černé vlajky.


16:40 - V bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves začala opět fungovat městská doprava - pohyb v ulicí Pavla Horova je ale stále omezený kvůli policii zajišťující stopy z místa činu. Lidé tam smějí pouze v doprovodu policistů.


17:08 - Ministr vnitra Lipšic oznámil, že střelec zabil sedm lidí. Muž podle jeho slov objevil svou 52letou manželku mrtvou v jejich bytě. Žena nepatřila k romské rodině, kterou útočník postřílel. Zemřela, až když střelec začal pálit na ulici.


18:15 - Doprava do Devínské Nové Vsi byla plně obnovena.
 

 

 Střelec bydlel ve stejném domě

 

Server aktualne.sk napsal, že devětačtyřicetiletý střelec nejprve sešel ze svého bytu ve třetím patře o patro níže, kde v bytě zastřelil pětičlennou rómskou rodinu, pak venku u vchodu zabil dalšího příbuzného, který šel do bytu navštívit svého syna. Toho policisté zatím nenašli.

 

Podle informací serveru tvnoviny.sk utekl střelec do novinového stánku poblíž školky, kde ho policisté obklíčili. Tam se zastřelil.

 

Sousedé označili rodinu Putikových za problémovou a hlučnou. Podle dalších svědectví někdy bydlelo v jednopokojovém bytě i deset osob. Často se hlučně bavili až do noci.

 

Podle jiné verze se muž chtěl pomstít za to, že rodina přivedla jeho syny k drogové závislosti. Obyvatelé Devínské Nové Vsi potvrdili, že se v ulici Pavla Horova, kde stojí panelový dům, v němž se masakr odehrál, dají drogy i zbraně snadno koupit a prodávají je třeba i 14leté děti.

 

Policejní prezident Jaroslav Spišiak však nepotvrdil, že by střelba souvisela s drogami nebo s faktem, že v bytech dříve bydleli bývalí vojáci a pohraničníci. "Může to vést různými směry, ale tímto rozhodně ne," reagoval na otázku novinářů.

 

Střelec byl známý jako samotář a sousedé o něm mnoho nevěděli. Podle některých nezdravil a byl bývalý voják. Příbuzní obětí navíc tvrdí, že "neměl rád černé" "Stále proti nám něco měl. Býval naproti v garsonce," řekla jedna z příbuzných v pondělí na místě tragédie.

 

PODÍVEJTE SE:

Svědkyně mluví o střelbě

 

Jednomu čtenáři serveru sme.sk se podařilo útočníka vyfotit. Vybavil se protihlukovými sluchátky.

Podle informací slovenské televize TA3 střílel muž na rodinu, která bydlela v bytě nad školkou.

111

GALERIE: Střelba v bratislavské Děvínské Nové Vsi

Zdroj: tvnoviny.sk

Střelba v Bratislavě

Hodnocení:

PODÍVEJTE SE:

Záběry Děvínské Nové Vsi po střelbě

 

Situace v Děvínské Nové Vsi - záběry APTN

Informace o počtech a identitě střelce se značně rozcházely. Podle prvních informací měl být střelcem patnáctiletý zfetovaný mladík. Některé slovenské zpravodajské servery informovaly i o tom, že zaútočit mělo více střelců.

 

PODÍVEJTE SE:

Jeden postřelený ve velmi vážném stavu

 

Na místě zasahovalo šest ambulancí a množství policistů. Sanitky rozvážely zraněné do okolních nemocnic. V okolních nemocnicích nakonec zůstalo 9 lidí. Informoval o tom policejní prezident Jaroslav Spišiak.
 
PODÍVEJTE SE:
Rozhovor s lékařem o zásahu záchranky
 
Dalších pět postřelených ošetřili záchranáři na místě. Stav tří zraněných je velmi vážný. Mezi zraněnými je i tříleté dítě, které je ale mimo ohrožení života. V nemocnici v Ružinově leží člověk s až pěti střelnými poraněními. Zraněn byl nejméně jeden slovenský policista.
 
PODÍVEJTE SE:
Rozhovor s lékařem o zraněném dítěti
 

 

 
Střelba v ulicích evropských měst

Jabukovac, Srbsko (27. července 2007) - Osmatřicetiletý muž střílel po náhodných kolemjdoucích ve východosrbské vesnici z legálně držené lovecké pušky. Zastřelil
devět lidí a dva zranil.

Tuzla, Bosna – Hercegovina (29. května 2008) – Bývalý bosenský voják zastřelil šest lidí a vážně zranil další osobu.

Espoo, Finsko (31. prosince 2009) - Celkem pět lidí zastřelil kosovský Albánec ve městě nedaleko Helsinek. Čtyři z nich zabil v nákupním středisku. V bytě pak zabil svou bývalou přítelkyni. Útočník spáchal sebevraždu.

Hrabství Cumbria, Velká Británie (2. června 2010) - Dvanáct lidí zabil a 11 zranil britský taxikář na několika místech v hrabství v severozápadní Anglii. Útočník nakonec spáchal sebevraždu.
 

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

muf tn.cz / Mediafax / ČTK