Sumatru zasáhlo silné zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály

Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice zasáhlo ve středu časně ráno indonéský ostrov Sumatra. Zatím nejsou hlášeny ztráty na životech ani materiální škody.

Zemětřesení začalo v 05.15 hodin místního času (00.15 hodin SELČ). Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 28,6 kilometru asi 204 kilometrů západoseverozápadně od města Sibolga na západním pobřeží ostrova. Indonéští seizmologové uvedli, že následovaly nejméně tři další otřesy.

 

Otřesy způsobily výpadek proudu a paniku obyvatel na malém ostrově Simeulue, který leží 310 kilometrů západně od města Medan na Sumatře.

 

Tichomořské středisko varování před tsunami (PTWC) oznámilo, že kvůli možnému vzniku vlny tsunami byla vyhlášena pohotovost pro oblast Indonésie. Zatím ale ke vzniku tsunami nedošlo.

 

V září loňského roku si zemětřesení o síle 7,6 stupňů Richterovy škály vyžádalo na Sumatře 1115 obětí na životech. Otřesy také zničily 135 000 domů a vážně ohrozily až 250 000 rodin.

 

V prosinci 2004 zasáhlo jižní pobřeží Sumatry zemětřesení o síle 9,5 Richtera a ničivé tsunami. Vlny zpustošily celé pobřeží a na Sumatře zabily na 100 000 lidí. Dalších více než 120 000 lidí zahynulo v dalších oblastech jihovýchodní Asie a v Indickém oceánu.

 

Indonésie leží v hlavní vulkanické zóně Země, v tzv. pacifickém "Kruhu ohně" (Ring of Fire). Tato oblast Tichého oceánu, kde se setkávají kontinentální desky, je charakteristická častým výskytem projevů vulkanické a seizmické činnosti.

Mediafax