Světové mocnosti se shodly na snížení počtu jaderných zbraní

Jaderné střely
Zdroj: oficiální zdroj
Jaderné střely - ilustrační foto

Všech 189 signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se shodlo na schválení dokumentu, který snižuje počet jaderných zbraní ve světě.

Podle tohoto textu by se mimo jiné v roce 2012 mělo jednat o zákazu těchto zbraní na Blízkém východě, informovala v sobotu stanice BBC.

 

K urychlení zmenšování svého jaderného arzenálu se v této kompromisní dohodě zavázalo pět jaderných mocností, tedy Spojené státy, Velká Británie, Rusko, Čína a Francie. V roce 2014 pak budou muset oznámit, jakého pokroku v této otázce dosáhly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Íránský prezident vyzval Rusko a USA k podpoře jaderné dohody

 

Arabské státy se shodly na jednání v roce 2012, kde zváží možnost vytvoření „zóny bez jaderných zbraní a všech dalších zbraní masového ničení“ na Blízkém východě.

 

Osmadvacetistránková Závěrečná deklarace je výsledkem měsíce jednání na hodnotící konferenci NPT v New Yorku, přičemž závěrečná jednání trvala celou čtvrteční noc až do pátku. Při poslední hodnotící konferenci se nepodařilo dospět ke konsensu, takže je výsledek letošní schůzky úspěchem. Kdyby ani letos nevznikla žádná závěrečná dohoda, riskovala by NPT ztrátu důvěryhodnosti.

 

Jedním ze zásadních bodů jednání byl Izrael, který není signatářem NPT a zachovává si možnost „jaderného překvapení“ – vlastnictví jaderných zbraní nepotvrzuje ani nevyvrací, panuje však přesvědčení, že jimi disponuje. Deklarace Izrael vyzvala, aby se co nejdříve stal signatářem NPT.

 

Izraelský diplomat pod podmínkou zachování anonymity řekl francouzské televizi France24, že deklarace je "pokrytecká". "Je v ní zmiňován pouze Izrael, zatímco o státech jako Indie, Pákistán a Severní Korea, které jaderné zbraně vlastní, se mlčí a, co je horší, o Íránu, který se je snaží získat, také," prohlásil diplomat.

 

Shromáždění se během jednání v New Yorku otázky Severní Koreje a Íránu, jejichž jaderné programy jsou velmi kontroverzní, dotklo. Konference ale nedospěla k odpovědi na otázku jak jejich jaderné programy monitorovat nebo regulovat.

 

Smlouva NPT byla podepsána v roce 1970. Hodnotící schůzka Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která mimo jiné i posuzuje dodržování smlouvy, se koná jednou za pět let.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax