Světové poklady v ohrožení! Vandalové napadli egyptské muzeum

Vandalové v egyptské Káhiře vnikli při nepokojích do Egyptského muzea, kde zničili dvě mumie. Jaké další poklady muzeum skrývá?

Egyptské muzeum v Káhiře je domovem těch nejvýznamějších egyptských památek. Rozsáhlá sbírka vznikla pod vedením egyptologa a archeologa Augusta Marietta. Nachází se v blízkosti náměstí Tahrir, kde se během uplynulých dní shromáždilo nejvíce demonstrantů.

 

 
ČTĚTE TAKÉ:

 

Sbírka muzea zahrnuje přes 120 tisíc pokladů egyptské historie. Nejznámějšími artefakty jsou předměty z Tutanchámonovy hrobky, kterou objevil britský archeolog Howard Carter. Nejznámějším artefaktem je Tutanchámonova posmrtná maska.

 

 

Kromě masky sbírka zahrnuje také šperky, rukavice, sochy, vázy či kusy nábytku.

 

 


PODÍVEJTE SE PŘÍMO DO MUZEA:

 

  

Narmerova paleta je jedním z prvních dokumentů o egyptské historii. Jsou na ní první hieroglyfické znaky a ilustrace má znázorňovat sjednocení Horního a Dolního Egypta.

 

 

V muzeu je i mnoho lidských mumií, které jsou vystavené v jednom sále.  Návštěvníci tak mají možnost vidět ostatky Ramesse II., Amenhotepa IV. či mumii královny Hatšepsut, která byla objevena až v roce 2007.

 

 

V muzeu je k vidění mnoho dalších artefaktů, například sošky z období Starého království - znázorňují lidské postavy, rodiny či pracující lid.

 

 

Mnoho dalších předmětů zůstává uskladněno ve sklepeních muzea v Káhiře.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz