Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

za každou cenu zůstat u moci

Sýrie použila chemické zbraně. Západu dochází trpělivost

Damašek
Zdroj: isifa.com
Sýrie v rozpadu (ilustrační foto)

Syrskému režimu už dochází trpělivost a proti rebelům nejpíš vytáhl i zakázané chemické zbraně. Trpělivost dochází ale i západním zemím a britský premiér prohlásil, že mezinárodní společenství by se mělo více angažovat.

Britský premiér Davis Cameron se vyjádřil poté, co americký ministr obrany Chuck Hagel ve čtvrtek sdělil, že podle první a zatím nepotvrzené zprávy amerických zpravodajských služeb syrská vláda zřejmě použila v boji proti opozici menší množství chemických zbraní, pravděpodobně sarin. "Jedná se o neúplné důkazy, ale i my máme stále více důkazů o použití chemických zbraní v Sýrii, pravděpodobně (syrským) režimem. Je to velmi vážné, jde o válečný zločin," prohlásil Cameron na stanici BBC. Je tedy pro důraznější postup vůči Damašku.


Obama v pátek před setkáním s jordánským králem Abdalláhem II. řekl, že v Sýrii je třeba dosáhnout předání politické moci. Potvrzení chemických útoků by americký prezident považoval za důvod ke změně postupu vůči Sýrii. USA prý povedou vlastní vyšetřování a budou také spolupracovat s OSN. Šéf Bílého domu zdůraznil, že svět nemůže dovolit, aby se používaly chemické zbraně.


Změní to pravidla hry


Mez byla podle Obamy překročena už tím, že syrský režim připravil o život desítky tisíc lidí. "Je strašné, když se na civilisty střílejí granáty a lidé jsou zabíjeni. Použití zbraní hromadného ničení proti civilistům je překročením další meze dané mezinárodními zvyklostmi a právem," řekl Obama.


O chemických zbraních prohlásil, že jejich použití je třeba důkladně prověřit. "Změní to pravidla hry. Musíme jednat obezřetně, ta šetření musíme provést rozvážně," řekl prezident. O intervenci se ale ve Washingtonu nehovoří. Obama se chce vyhnout chybě vlády George Bushe mladšího, který rozhodl o invazi do Iráku na základě nikdy nepotvrzených informací o iráckých zbraních hromadného ničení. Ani Cameron se o možnosti vyslání britských jednotek, jako tomu bylo například předloni při podobné krizi v Libyi, nezmínil.

 


Sýrie: USA lže, vyhrajeme to i bez chemických zbraní


Zástupce syrské vlády na to dnes v rozhoru pro agenturu AP reagoval slovy, že armáda "nepoužila a nepoužije chemické zbraně, i kdyby je měla". Tvrdil, že při březnovém útoku u Halabu chemické zbraně nasadila opozice. Tento zdroj také řekl, že armáda nemá zapotřebí uchylovat se k chemickým zbraním, "protože je schopná dostat se do jakékoli části země, aniž by musela tyto zbraně použít". Rovněž syrský poslanec Šaríf Šiháda řekl, že syrská armáda je schopna vyhrát konflikt konvenčními zbraněmi. Tvrzení USA označil za lži podobné těm, které USA použily proti Iráku před invazí v roce 2003.


USA zdůrazňují, že všechny dosavadní zpravodajské poznatky nedokazují, že byly použity chemické zbraně. Z amerických a britských prohlášení také není jasné, zda tyto zbraně použil Damašek či rebelové. Použití chemických zbraní prověřuje i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle Michaela Luhana fotografie či videozáznamy a zbytky toxických látek nestačí na prokázání použití chemických zbraní. Luhan řekl, že k tomu je potřeba odebrat vzorky půdy, krve a moči nebo tělesných tkání postižených a nechat je prozkoumat v laboratořích.

 


Co s milionem uprchlíků?


Sarin je nervový plyn mnohem jedovatější než kyanid. Po zasažení organismu následuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.


Ze Sýrie už prchlo 1,4 milionů obyvatel. Novou bilanci zveřejnil v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Zároveň sdělil, že není schopen zajistit pro syrské uprchlíky potřebnou zdravotnickou pomoc. "Nemůžeme se věnovat všem případům a pokrývat všechny náklady," řekl na páteční tiskové konferenci představitel UNHCR Paul Spiegel. Péče o některé uprchlíky je velmi náročná. Je mezi nimi mnoho starších osob, které trpí řadou chronických chorob, rakovinou nebo kardiovaskulárními nemocemi.
 

tn.cz / ČTK / anš