Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Syrské boje mají už 6200 obětí, ostřelování měst pokračuje

Armáda posílila vojenskou přítomnost v jihosyrském městě Dará, kde svádí boje s rebely z řad vojenských dezertérů. Zároveň třináctým dnem pokračuje v ostřelování města Homsu na jihu země, píše agentura AFP.

Při střetu mezi vládními silami a vojáky, kteří přešli na stranu opozice, zahynuli v Dará nejméně čtyři lidé, uvedla syrská pobočka mezinárodní Observatoře lidských práv. Mrtvými jsou podle jejích informací jeden civilista a tři vojáci.

 

Režimní vojska současně pokračují v ostřelování Homsu, který je pod nepřetržitým útokem od 4. února. Za tu dobu tam podle lidskoprávních aktivistů zahynulo přes 500 lidí.

 

Vojáci ve čtvrtek minomety ostřelují sunnitské čtvrtě Baba Amr a Inšát i čtvrť Chaldíja. Soustřeďují se v nich povstalci proti vládě prezidenta Bašára Asada, který se hlásí k alávitům, odnoži islámu řazené k šíitské větvi. Jedinou výzbrojí povstalců jsou zpravidla kalašnikovy.

 

Podívejte se na záběry ze syrských ulic:

 

 

List Al-Vatan ve čtvrtek napsal, že bezpečnostní složky vypátraly "ozbrojené skupiny" ve čtvrti Baba Amr a na několika dalších místech. Během operace prý "zabily, zranily a zatkly několik lidí" a zničily tunely, jimiž se odpůrci režimu pohybovali po Homsu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sýrie vyhlásila amnestii na zločiny v době povstání

 

Terčem ostřelování je ve čtvrtek i město Kfár Nabúdá v centrální provincii Hamá. Podle observatoře tam zahynulo nejméně 14 lidí – 10 vojenských zběhů a čtyři civilisté. Další čtyři vojáci zahynuli v jiných bojích v téže provincii.

 

Vojáci jsou nasazeni také v Kabúnu, severovýchodním předměstí Damašku, kde prováděli pátrací operace. Prohledávání bytů a zatýkání se zase odehrává ve městě Džasím na jihu země, kde příslušníci armády zadrželi šest členů jedné rodiny.

 

Milionový Homs je centrem téměř rok trvajícího povstání proti režimu autoritářského prezidenta Asada. Za další z ohnisek odporu platí právě město Dará.

 

ČTĚTE TAKÉ:

UNICEF: V Sýrii zavraždili už 400 dětí. Další znásilňují!

 

Asad ve středu vyhlásil na 26. února referendum o nové ústavě, která zavádí pluralitní politický systém a omezuje počet funkčních období prezidenta na dvě. Opozice však návrh nového základního zákona odmítá a apeluje na voliče, aby referendum bojkotovali.

 

Nová ústava navíc navzdory zmiňovanému pluralismu prakticky vyřazuje opozici ze hry, protože nepovoluje vznik stran na základě náboženství, profese nebo etnické příslušnosti. Tím se de facto znemožňuje legalizace desítky let zakázaného Muslimského bratrstva nebo stran kurdských separatistů.
Spojené státy považují Asadův tah za "směšný" a označují ho za "výsměch syrské revoluci". Rusko, hlavní dodavatel zbraní do Sýrie, však Asadův dekret přivítalo.

 

Ve střetech mezi vládními jednotkami a rebely podle OSN zahynulo přes 6200 lidí. Mrtvých každým dnem přibývá.

tn.cz / mediafax / hru