Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Syrští vojáci vtrhli do Libanonu a zaútočili na rebely. Asad kývl na mírový plán

Desítky syrských vojáků v úterý vtrhly do severního Libanonu a střetly se s povstaleckými bojovníky, kteří tam mají útočiště. Píše to agentura Reuters, která se odvolává na místní obyvatele.

"Přes 35 syrských vojáků překročilo hranici a začalo ničit domy," vypověděl třiašedesátiletý obyvatel pohraniční oblasti Abú Ahmed.


Jeden z místních popsal, jak vojáci, mnozí v obrněných vozech, pálili z granátometů a kulometů. Na jednom místě buldozerem zdemolovali zemědělské stavení.


Vojáci se podle svědků dostali několik stovek metrů za hranice. Libanonský bezpečnostní zdroj sdělil, že boje se vyskytly v oblasti, kde je hranice vymezena nejasně. Její překročení nepotvrdil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

STRAŠNÉ! V Sýrii postříleli ženy a děti. Prchaly do Turecka


Místní obyvatelé na syrské vojáky za libanonskou hranicí upozorňovali v minulých měsících již několikrát. V příhraniční oblasti, kam prchly stovky Syřanů, libanonská armáda posílila svoji přítomnost.


Vztahy obou zemí jsou poznamenány vlivem Sýrie na některé části roztříštěné libanonské společnosti a zejména na šíitské radikální hnutí Hizballáh. Až v roce 2005 navíc skončila dlouhodobá přítomnost syrských vojáků na libanonském území.


Sýrií již rok zmítá krvavé povstání proti autoritářskému režimu prezidenta Bašára Asada. Násilí podle OSN připravilo o život přes 8000 lidí.

 

PSALI JSME:

Schyluje se k válce? V syrském přístavu kotví ruské válečné lodě

 

Syrská vláda přitom v úterý přijala šestibodový plán vyslance OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana na mírové řešení krvavého konfliktu. Informuje o tom agentura AFP.


"Syrská vláda napsala zvláštnímu vyslanci Kofimu Annanovi, že jeho šestibodový plán podporovaný Radou bezpečnosti OSN přijímá," uvedl Annanův mluvčí Ahmad Fawzi.


Annan svůj plán navrhl na nedávné návštěvě Damašku. Jeho součástí je uzavření okamžitého příměří mezi oběma stranami za dohledu OSN, stáhnutí těžkých zbraní z obývaných oblastí nebo umožnění dodávek humanitární pomoci pro civilní obyvatelstvo.


Kofi Annan označil přijetí plánu za důležitý počáteční krok k ukončení násilí a krveprolití v Sýrii a vyzval prezidenta Bašára Asada, aby jeho vláda "své závazky začala okamžitě uvádět v platnost".

maš tn.cz / Mediafax