Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 4. 2011

TAJEMSTVÍ ODHALENO! Co dělal Gagarin před letem do vesmíru? Vtipkoval o kořalce!

Rusové zveřejnili slova Jurije Gagarina před startem do vesmíru, kam ruský pilot vyletěl před půlstoletím jako první člověk. Před letem vtipkoval o salámu a pálence.

Vyplývá to ze záznamů, které Rusko zveřejnilo k 50. výročí prvního letu člověka do vesmíru, od kterého v úterý 12. dubna uplyne 50 let.

Záznamy pochází ze čtyř zdrojů, většina je ale z nahrávek palubního magnetofonu. Další jsou ze tří radiostanic, které zajišťovaly komunikaci mezi Gagrinovou lodí Vostok a Zemí.

ČTĚTE TAKÉ:
TAJEMSTVÍ SMRTI GAGARINA ODHALENO! Zabil ho meteorologický balon!


Slavnému „pojechali“ (rusky „jedeme“), které vyslovil Gagarin při startu, předcházely dvě hodiny rozhovorů pilota a techniků, o nichž dosud veřejnost nevěděla. Většina z nich má technický charakter.

Gagarin a Sergej Koroljov, hlavní inženýr Vostoku, před letem kontrolovali spojení, Koroljov mimo jiné pilotovi vysvětloval, kde najde jídlo.

„Máš tam oběd, večeři i snídani. Salám, dokonce i zavařenina k čaji. Šedesát tři kusů, budeš tlustý. Dnes přiletíš, hned všechno sněz,“ radí mu konstruktér. Gagrin má dobrou náladu a vtipkuje: „Nejpodstatnější je, že tam je salámek, aby se dala samohonka (rusky pálenka) zajídat.“

ČTĚTE TAKÉ:
Legendární Sputnik 10 je na prodej


V průběhu příprav na start si Gagarin hvízdá a prozpěvuje. Poslední písničkou, kterou si dvě minuty před odletem notuje, je tematická „Leťte, holoubci, leťte“.

Mezi odtajněnými materiály se ocitl i pilotův dopis na rozloučenou, který dva dny před startem připravil pro případ, že havaruje a zemře. Přesvědčuje v něm manželku, aby se „nesoužila žalem“.

„Život je přece život a nikdo nemá zaručeno, že ho zítra nepřejede auto. Technice věřím úplně. Neměla by selhat. Ale stává se přece, že člověk spadne i na rovném místě a zlomí si krk. I tady se může něco stát, byť tomu nevěřím,“ píše Gagarin a dodává, že „dosud žil čestně, pravdivě a ve prospěch lidí“.

„Už jako malý jsem si přečetl slova V. P. Čkalova ‚Pokud být, tak být prvním‘. Tím se i snažím být a budu do konce.“

Valerij Čkalov, kterého Gagarin obdivoval, byl slavným sovětským zkušebním pilotem. Zemřel při testovacím letu v době, kdy Gagarinovi byly čtyři roky.

Gagarinova manželka Valentina si tento dopis přečetla až po smrti muže 27. března 1968.

Nové odtajněné údaje včetně Gagarinova dopisu se objeví v své knize „108 minut, které změnily svět“ spisovatele a novináře Antona Pervušina.

Mediafax