Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 4. 2011

TAJEMSTVÍ SMRTI GAGARINA ODHALENO! Zabil ho meteorologický balon!

Desítky let spekulací o příčině nehody, při níž zahynul první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin, skončily. Osudnou se mu stala balonová sonda, které se snažil vyhnout.

Tragickou smrt Gagarina během cvičného letu ve stíhačce způsobil manévr, kterým se Gagarin snažil vyhnout meteorologickému balonu. Dokazují to odtajněné dokumenty, o kterých v pátek informuje agentura AFP.

Gagarin zahynul během letu v roce 1968. Nezvládl prudký manévr a roztříštil letoun o zem. Příčinou manévru byl meteorologický balon, který se nečekaně objevil před letounem.

ČTĚTE TAKÉ:
Češi ve vesmíru: bylo jich víc, než myslíte

"Závěry komise se přiklánějí k tomu, že tragédii způsobil manévr, kterým se Gagarin snažil odvrátit srážku s balonovou sondou," prohlásil v pátek na tiskové konferenci v Moskvě Alexandr Stěpanov, hlavní archivář Kremlu.

Jurij Gagarin před padesáti lety (12. dubna 1961) byl první člověk ve vesmíru. Tehdy mu bylo 27 let a stal se světovou celebritou. Dokumenty o vyšetřování Gagarinovy smrti byly odtajněny k 50 výročí jeho letu do vesmíru. Gagarinovu smrt provázely spekulace o sabotáži a spiknutí.

tn.cz / Mediafax