Technická sůl se stále prodává! Nezaměstnaní Poláci se živí ze zásob zavřených firem

Technická sůl zůstala bez dohledu. Majitel firmy, která ji vydávala za jedlou je zatčen a její život se zastavil. Propuštěni byli i hlídači - toho využili lidé z okolí a sůl si rozebírají, podle všeho i dál prodávají.

Aféra s technickou solí, která se v Polsku prodávala jako kuchyňská sůl, stále pokračuje. Z firmy, která byla do podvodu zapojena, se ztrácí technická sůl a zřejmě se dál prodává, informuje ve středu server deníku Gazeta Wyborcza.

 

Jednou z firem, které kupovaly technickou sůl a se ziskem ji prodávaly jako sůl jedlou, je i společnost Amasol sídlící v obci Chełmiczki v Kujavsko-pomořském vojvodství. Podle listu Gazeta Wyborcza je Amasol v rozsahu solné aféry jen "pěšcem na šachovnici", zato ale pěšcem "se strategickým významem".

 

Firma je už několik týdnů zavřená a její majitel, Adam F., je jedním z pěti lidí zatčených v souvislosti s aférou. "Nikdo tu nehlídá, majitele není, ochranku vyhodili, každý si může brát jako ze svého," řekl asi padesátiletý muž, který bydlí nedaleko firmy.

 

"Lidé, kteří nemohou najít práci, sem chodí a berou. Co s tím dělají? Prodávají. Jeden den sem někdo přijede s náklaďáky a všechno rozveze po Polsku. Nikdo nebude vědět jak ani kdy. Půjde to do sýrů, salámů a bůh ví do čeho všeho. Pro někoho to bude dobrý obchod," dodal.

 

Jiný místní obyvatel uvedl, že sůl z Amasol se ve vesnici běžně používá. "Pane, už tím solí půlka Chełmiczka a žije," řekl muž reportérovi Gazety.

 

Aféra se technickou solí v potravinách vypukla v únoru, kdy na ni upozornil pořad Uwaga (Pozor) polské stanice TVN. Pět lidí ze tří firem od roku 1999 levně nakupovalo technickou sůl určenou na posyp silnic a prodávala ji se zhruba trojnásobným ziskem jako sůl jedlou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Polsko řeší skandál: Posypová sůl mohla skončit v mnoha potravinách

 

O podvodu věděla od roku 2002 na základě anonymního udání i polská prokuratura. V té době v kauze figurovala i firma Amasol. Od vyšetřování ale prokuratura v roce 2003 upustila, protože podezřelé firmy zničily veškerou dokumentaci.

 

Polské úřady do minulého týdne už stáhly z prodeje 227 tun potravin, které obsahovaly technickou sůl místo soli kuchyňské. Polští hygienici na začátku března po prvních testech vzorků technické soli uvedli, že sůl sice není jedlá a v potravinářském průmyslu se používat nesmí, zdraví škodlivá ale není.

klab tn.cz / Mediafax