Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Test pro vládu Merkelové: zemské volby na západě Německa

Nedělní zemské volby v největší německé spolkové zemi Severním Porýní – Vestfálsku jsou testem pro vládu Angely Merkelové.

V neděli se v německé spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko konají volby, které jsou považovány za referendum o pomoci Řecku a naznačí také budoucnost kancléřky Angely Merkelové. Její vláda by po nedělních volbách mohla oslabit.

 

PSALI JSME:

Němečtí profesoři žalují stát kvůli pomoci Řecku

Německý soud zamítl žalobu na stát kvůli pomoci Řecku

 

Severní Porýní – Vestfálsko je s osmnácti miliony obyvatel největší německou spolkovou zemím, kde stejně jako na federální úrovni vládne poslední čtyři roky koalice CDU/FDP. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že vládní koalice ztrácí v této spolkové zemi podporu.

 

Pokud by se CDU/FDP nepodařilo ve volbách v Severním Porýní – Vestfálsku zvítězit, hrozí vládě Angely Merkelové, že přijde o většinu ve Spolkové radě, horní komoře německého parlamentu. To by mohlo zkomplikovat prosazování potřebných reforem, například snížení daní.

 

„Tyto volby jsou mimořádně důležité, protože jde o první volby po federálních volbách, které jsou v tomto velkém státě považovány za test pro Merkelovou,“ uvedl politolog Gerd Langguth z univerzity v Bonnu. „Pokud by CDU s FDP ztratily většinu, což se očekává, nebyla by to katastrofa, ale pro kancléřku by bylo všechno komplikovanější a obtížnější,“ dodal.

 

Své hlasy může v neděli odevzdat 13,5 milionu oprávněných voličů.

tn.cz / Mediafax