Těžaři z BP definitivně uzavřeli poškozený vrt v Mexickém zálivu

Společnosti BP se definitivně podařilo uzavřít poškozený vrt Macondo. Prokázaly to tlakové testy.

Experti z těžařské firmy British Petroleum (BP) definitivně umrtvili poškozený vrt Macondo v Mexickém zálivu, z něhož mezi koncem dubna a polovinou července vytekly stovky milionů litrů ropy. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Zmocněnec americké vlády pro dohled nad likvidací ropné havárie Thad Allen v neděli oficiálně oznámil, že vrt je bezpečně a nadobro uzavřen. Potvrdily to tlakové testy, které následovaly po uzavření vrtu.


BP v pátek dokončila hloubení pomocného vrtu, kterým následně napumpovala kolem 12 kubických metrů betonu do zničeného vrtu Macondo. Po zatvrdnutí pojiva provedla společnost zátěžové testy, aby zjistila, zda je vrt skutečně zapečetěný. Na betonovou ucpávku vyzkoušela tlak 6800 kilogramů.


Plošina Deepwater Horizon, kterou měla BP pronajatu od firmy Transocean, vybuchla 20. dubna. Zahynulo při tom jedenáct lidí a do moře několik měsíců unikala ropa. Do moře se podle odhadů z poškozeného vrtu Macondo dostalo 780 milionů litrů mazlavé suroviny.


Únik ropy do vod Mexického zálivu byl zastaven v polovině července v ústí vrtu. Od té doby podle BP už žádná ropa z Maconda neuniká. Přesto jde o největší ropnou katastrofu v dějinách USA.

 


 

tn.cz / Mediafax