Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

válka na východě

Těžké boje na Ukrajině. Povstalci zahájili ofenzivu proti armádě

Bombardování
Zdroj: YouTube.com
ilustrační foto

Nejméně 15 ukrajinských vojáků padlo a 30 utrpělo zranění během uplynulých 24 hodin v bojích s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Oznámil to dnes ukrajinský ministr obrany, který rovněž připustil, že strategicky důležité město Debalceve "částečně" ovládli povstalci.

Ukrajinský ministr obrany před novináře dnes předstoupil se smutnou zprávou. "Padlo 15 vojáků. Ztráty jsou z celé frontové linie, od Luhanské oblasti až po Mariupol," řekl novinářům Stepan Poltorak.

 

Jde o jedny z nejtěžších denních ztrát ukrajinské armády za devět měsíců od vypuknutí konfliktu, který si už vyžádal přes 5100 životů.

 

Boje o strategicky významné město Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem, podle ministra dosud pokračují. Nicméně připustil, že "teroristická uskupení je (Debalceve) mají zčásti pod kontrolou". Ukrajinské úřady označují povstalce za teroristy.

 

 

Armádní mluvčí Andrij Lysenko následně upřesnil, že kromě 15 padlých dalších 30 vojáků bylo zraněno.

 

Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina prý podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8000 mužů.

 

Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska.

tn.cz / ČTK / David Garkisch