Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TISÍCE BOJOVNÍKŮ jemenských kmenů DOBÝVAJÍ město Saná!

Tisíce bojovníků z jemenských kmenů se vydaly do hlavního města Saná, aby podpořily opozičního vůdce šajcha Sadíka Ahmára, jehož lidé jsou v obležení vojsk prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Boje ve městě jsou čím dál prudší, píše ve čtvrtek agentura AFP.

Kmenoví bojovníci se střetli s armádou u vojenského stanoviště 15 kilometrů severně od Saná.
 

"Vydali jsme se tam, abychom podpořili našeho vůdce," řekl jeden z kmenových předáků, který se představil jako Ahmar.
 

Boje, které propukly v noci na čtvrtek poblíž Saná ve městě ¨Hásaba, se přesunuly už i na letiště hlavního města, které bylo uzavřeno - stejně jako několikrát během minulého týdne.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Al-Káida dobyla město Zindžibár na jihu Jemenu
 

Obyvatelé Saná označují boje ve čtvrtek za "nejtvrdší" za poslední tři dny. Zahynulo v nich nejméně 15 lidí, mezi nimi sedmiletá dívka.
 

Jemenské kmeny, které se nedávno přidaly na stranu demonstrantů požadujících odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, se s vládními jednotkami utkaly i ve středu, kdy zahynulo 39 lidí.
 

Experti varují, že Jemen je na pokraji občanské války. Situaci v zemi komplikuje několik set bojovníků Al-Káidy, kteří o víkendu obsadili jihojemenské město Zindžibár.
 

Spojené státy a Saúdská Arábie se obávají, že nestabilní situace v Jemenu by mohla Al-Káida využít ve svůj prospěch a získat útočiště.
 

Nepokoje v Jemenu, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, začaly v lednu a na svém kontě mají už stovky obětí. Opozice požaduje odchod prezidenta Sáliha, který je u moci už 32 let. Ten již potřetí odmítl podepsat dohodu o předání moci, která má vyřešit vleklou politickou krizi v zemi.

tn.cz / Mediafax