Tizianovu Madonu s dítětem vydražili v USA za téměř 17 milionů dolarů

Na aukci Sotheby's v New Yorku se ve čtvrtek prodal obraz Svatá rozmluva slavného italského renesančního malíře Tiziana Vecelliho za 16,9 milionu dolarů (298, 7 milionu korun). Uvádí se to na internetových stránkách aukční síně.

Organizátoři dražby doufali, že se Tizianovo plátno prodá za 15 až 20 milionů dolarů.

 

Majitelem obrazu "Svatá rozmluva: Madona s dítětem, svatým Lukášem a Kateřinou Alexandrijskou" se stal soukromý sběratel z Evropy. Aukce se osobně neúčastnil, přihazoval po telefonu.

 

Obraz zachycuje Ježíška v náručí Panny Marie, jak natahuje levou ruku k dvojici svatých.

 

Tizian dokončil tuto malbu kolem roku 1560. Od té doby změnila majitele jen šestkrát.

 

Na stejné dražbě newyorské Metropolitní muzeum umění získalo za 2,1 milionu dolarů (přes 37 milionů korun) obraz Svaté rodiny s malým sv. Janem Křtitelem od italského malíře a představitele manýrismu Perina del Vagy.

 

Tiziano Vecellio patří spolu s Rafaelem Santim, Leonardem da Vincim a Michelangelem Buonarrotim mezi klíčové představitele renesance. Nejlepším malířem v Benátkách byl prohlášen už před svými 30. narozeninami.

 

Za jeho nejslavnější plátna se považují Venuše urbinská (Galleria degli Uffizi, Florencie), podobizna sedícího Karla V. (Alte Pinakothek, Mnichov) nebo Venuše a Adonis (Museo del Prado, Madrid).

Mediafax