TO JE NEUVĚŘITELNÉ! Hluboko pod Amazonkou protéká OBŘÍ PODZEMNÍ ŘEKA...

Pod nejdelší řekou světa Amazonkou v hloubce asi čtyř tisíc metrů patrně protéká další veletok. Podzemní řeka podle brazilských vědců měří bezmála šest tisíc kilometrů, tedy téměř stejně jako její nadzemní "sestra", píše v pátek webový portál deníku The Guardian.

Amazonská nížina pokrývá více než sedm milionů kilometrů čtverečných a je jedním z nejrozsáhlejších a nejimpozantnějších říčních systémů na světě. Tým brazilských výzkumníků nyní ukázal, že ještě zdaleka není prozkoumána.
 

Amazonskou pánví totiž asi čtyři kilometry pod Amazonkou protéká jiná řeka, která si co do délky s jihoamerickým veletokem nezadá a v šíři ji mnohokrát překoná. Rio Hamza, pojmenovaná podlé šéfa týmu, který ji objevil, měří téměř šest tisíc kilometrů a teče rovněž ze západu na východ. Zatímco však šířka Amazonky se pohybuje mezi jedním a stem kilometrů, Rio Hamza je široká 200 až 400 kilometrů.
 

Podzemní veletok pramení v oblasti Acre v Andách a protéká pánvemi Solimões, Amazonas a Marajó, než se hluboko pod povrchem vlévá do Atlantiku.

ČTĚTE TAKÉ:

NEŠTĚSTÍ! Brazilské letadlo SPADLO do pouště. ZAHYNULO nejméně 8 LIDÍ!
 

Amazonka zase svoji podzemní příbuznou předčí v průtoku, který činí 133 tisíc metrů krychlových za vteřinu, přičemž voda protéká rychlostí až pět metrů za vteřinu. Průtok podzemní řeky se odhaduje na 3900 metrů krychlových za vteřinu a voda se pohybuje rychlostí méně než milimetr za hodinu.
 

Vědci řeku Rio Hamza objevili pomocí údajů získaných z výzkumu 241 opuštěných studní, které v 70. a 80. letech 20. století vyhloubila petrochemická společnost Petrobras. Studii vedli Elizabeth Tavaresová Pimentelová a Valiya Hamza z oddělení geofyziky brazilské Národní observatoře. Její výsledky představili minulý týden na Mezinárodním kongresu Brazilské geofyzikální společnosti v Riu de Janeiru.
 

Pimentelová a Hamza použili pro předpověď existence podzemní řeky matematický model založený na naměřených změnách teploty na dně studní. Na přednášce Pimentelová uvedla, že tok Rio Hamzy nejprve padá téměř svisle přes horniny do hloubky dvou tisíc metrů. Pak se směr toku mění a řeka teče téměř horizontálně.
 

Rio Hamza by mohla být odpovědí na otázku, proč má voda v ústí Amazonky relativně nízkou míru slanosti (salinity).
 

Profesor Hamza zdůraznil, že výzkum se zatím nachází v prvotní fázi. Existenci řeky by měl v následujících letech definitivně potvrdit další výzkum.

tn.cz / Mediafax