Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 9. 2011

TO JE SÍLA! V Itálii SOUDÍ VĚDCE že NEVAROVALI PŘED ZEMĚTŘESENÍM! Hrozí jim až 15 LET!

Šest italských vědců a jeden bývalý úředník v úterý předstoupí před soud za to, že nevarovali před zemětřesením, které před dvěma lety zničilo město L’Aquila v italském regionu Abruzzo. Všichni byli obžalováni z neúmyslného zabití a hrozí jim až 15 let vězení, informuje stanice BBC.

Sedmičlenná skupina pracovala na začátku roku 2009 v Abruzzu z pověření vlády na zprávě mapující rizika úderu velkého zemětřesení. V té době region zasáhlo několik set lehkých otřesů. Skupina veřejnost ubezpečila, že riziko nehrozí.

 


Podotkla ale rovněž, že velké otřesy nelze předpovědět, a doporučila zpřísnění bezpečnostních opatření, hlavně rekonstrukci nestabilních budov.

 

ČTĚTE TAKÉ:

JAPONSKO SE BOJÍ! Zasáhlo ho další silné ZEMĚTŘESENÍ! Chvěje se i Tokio


"Není tu žádné nebezpečí. Vědci mi opakovaně říkají, že podmínky vypadají dobře. Intenzita otřesů klesá," řekl Bernardo de Bernardinis, náměstek ředitele italského úřadu pro ochranu obyvatelstva. Bernardinis navíc obyvatelům Abruzza přes novináře vzkázal, aby se uklidnili a raději si dopřáli pár doušků místního vína.


Šest dní nato, 6. dubna 2009, mohutné zemětřesení zničilo L’Aquilu. V troskách zřícených budov zahynulo 309 lidí a přes 70 000 zůstalo bez střechy nad hlavou.

 

NAPSALI JSME:

OTŘESY V HIMALÁJÍCH mají už 74 OBĚTÍ! Záchranné akce komplikují SESUVY A LAVINY


Italská prokuratura skupinu obviňuje z "nedbalosti a nerozvážnosti, když poskytla přibližnou, obecnou a neefektivní zprávu o rizikách seizmické aktivity a nekompletní, nepřesné a protichůdné informace".


Případ na sebe upoutal pozornost celosvětové vědecké obce. Přes 5000 vědců podepsalo otevřený dopis italskému prezidentovi Giorgiu Napolitanovi. V dokumentu ho vyzývají, aby se postavil za obžalované, jelikož v současné době není lidstvo schopno zemětřesení v žádném případě s jistotou předpovědět.

Mediafax/tn.cz