To je výkon! Maďar přepádloval Atlantik. Neměl s sebou ani GPS

Gábor Rakonczay
Zdroj: Facebook official
Gábor Rakonczay na své kanoi.

V kanoi přes Atlantik se Maďar Gábor Rakonczay vydal krátce před vánoci po 76 dnech přistál na karibské Antigui. Většinu času plul bez komunikačního zařízení. Celou cestu absolvoval bez GPS. Stal se první člověkem, který tento oceán přepádloval.

Maďarský dobrodruh Gábor Rakonczay přeplul jako první člověk na světě v kanoi Atlantik. Zvládl to za 76 dnů a většinu času strávil bez komunikačního zařízení, informuje v úterý webový portál deníku Daily Mail.

 

Rakonczay vyplul z portugalského Lagosu 21. prosince. Na několik dní si udělal přestávku na Kanárských ostrovech, aby si odpočinul a doplnil zásoby. Na karibskou Antiguu dorazil v neděli.

 

V izolaci bez komunikačního zařízení, které se porouchalo, když se mu kanoi obrátila, zůstal 50 ze 76 dnů, které zabrala cesta. S rodinou nebyl ve spojení od 6. února.

 

Třicetiletý Maďar se navíc vydal na oceán bez satelitního navigačního systému, protože jeho dodavatel na poslední chvíli zvýšil cenu. Na hledání levnějšího neměl čas.

 

"Dodavatel zvedl cenu na poslední chvíli, rozhodl jsem se odplout bez něj, protože nebylo možné cestu odložit," vysvětlil Rakonczay.

 

Přístroj by mu přitom umožnil vyslat signál, že je v pořádku. Jeho manželka Viktoria, která zůstala v Maďarsku, tak mohla jen doufat, že je její muž v pořádku.

 

V kontaktu s ním nebyla téměř sedm týdnů. Dál však aktualizovala jejich internetovou stránku a v příspěvcích hádala aktuální Gáborovu polohu. Jakékoli pochybnosti na sobě nedala znát. Věřila, že za manželovo mlčení může pouze technika. Uklidňovala ji zřejmě i osobní zkušenost, s mužem se totiž přeplavila přes Atlantik v roce 2008.

 

Gábor nesnáze skutečně překonal a dostál tak jménu svého 7,5 metru dlouhého plavidla "Vitez", které v maďarštině znamená "statečný". Během plavby ale často myslel na rodinu a doufal, že důvěřuje jeho schopnostem. Přesto byl nakonec překvapen, když zjistil, nakolik pevnou víru v něj měla.

 

"Příjemně mě to překvapilo, protože všichni si byli jistí, že pokud jsem se dostal do potíží, budu je umět vyřešit," řekl pak Rakonczay.

 

Během plavby bez navigace na sebe pomocí světlic třikrát upozornil plavidla, která proplouvala kolem něj, ani s nimi však jinak nemohl navázat kontakt.

 

"Některá z nich zpomalila nebo dokonce změnila směr, když mě zřejmě zaznamenala na radarech. Často mě však obklopovaly vlny o výšce 12 stop (3,7 metru) a kánoe je jen metr vysoká, takže mě nejspíš ani neviděla."

 

Mezinárodní společnost pro veslování na oceánu, která hodnotí rekordy pro Guinessovu knihu, potvrdila unikátnost Rakonczayovy cesty. Zalitovala však, že neměl na palubě kánoe navigaci, díky níž by mohla sledovat jeho pohyb.

tn.cz / Mediafax