Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TO MUSÍTE VIDĚT! Zatmění MĚSÍCE NA VLASTNÍ OČI...

Příznivci astronomie si nenechali ujít včerejší zatmění Měsíce. Šlo o páté nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, které trvalo přes 100 minut.

PODÍVEJTE SE NA ZATMĚNÍ V ČESKU A V ZAHRANIČÍZatmění Měsíce mohli lidé v závislosti na počasí sledovat téměř po celém světě, zkrátka přišla jen Severní Amerika. Událost trvala celkem více než pět a půl hodiny.

PSALI JSME TAKÉ:
PRÁVĚ TEĎ! SLEDUJTE ŽIVĚ REKORDNÍ zatmění MĚSÍCE!


Sledování měsíčního zatmění bylo na rozdíl od toho slunečního i bez použití speciálních ochranných pomůcek bezpečné pro oči. K pozorování také nebyl nutný žádný dalekohled, protože potemnělý měsíční úplněk měl zpravidla jasnost větší než nejjasnější hvězdy oblohy.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


Naposledy takto dlouhé úplné zatmění Měsíce nastalo v červenci 2000, kdy trvalo jednu hodinu a 47 minut, připomněl server dawn.com. Další úplné zatmění, 51minutové, bude letos desátého prosince. Plně pozorovatelné ale bude jen z Asie a Austrálie. Češi si na další úplné zatmění Měsíce budou muset počkat do 28. září 2015.Zcela nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane 27. července 2018. Potrvá 104 minut a obyvatelé České republiky jej podle astronomů uvidí za ještě lepších podmínek než to středeční.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash. 

TN.cz