Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ROZČÍLENÝ TOPOLÁNEK okřikoval europoslance a pustil se i do Obamy

Český premiér Mirek Topolánek pronesl v Evropském parlamentu projev k řešení finanční krize. Kritizoval v něm postup USA.

"U nás není zvykem, aby lidé skákali řečníkovi do projevu. Tady to asi bohužel zvykem je.“ udělal si na začátku projevu Mirek Topolánek pořádek v sálu Evropského parlamentu. Reagoval tak na nesouhlasné projevy, které následovaly po jeho kritice socialistických poslanců.


Ti podle něj nerespektují základní principy komunikace a kooperace. Topolánek rázně odmítl hlasy, které tvrdí, že dělá proti krizi málo. "Unie napumpovala do ekonomiky 400 miliard eur, což je bezprecedentní krok," upozornil.
 

Nešetřil ani amerického prezidenta Baracku Obamu. "USA opakují chyby, kterých se dopustily v 30. letech. Je to cesta do pekel," řekl Topolánek. Sociální jistoty ve Spojených státech jsou podle něj mnohem menší než ve státech Evropské unie.


Topolánek pokračoval ve filipice na adresu USA. "Spojené státy potřebují hotovost a získají ji prodejem bomb," řekl český premiér. Evropská unie a USA musí proti krizi postupovat koordinovaně. Nadcházející summit G 20 musí najít společné východisko. Ekonomická recese je podle Topolánka hlavně krizí důvěry. Nestačí podle něj do finančního sektoru nalít peníze. Bankám se musí vrátit důvěra, aby znovu začaly půjčovat peníze.


Na Topolánkův projev ihned reagovali někteří europoslanci. Od jednoho z nich si Topolánek vyslechl ostrou kritiku. Další přirovnal české předsednictví k Smetanově cyklu symfonických básní Má vlast. Po temných partiích přicházejí radostné a veselé části.
 
Vystoupila i česká europoslankyně Jana Bobošíková. Ta řekla, že po pádu české vlády má v Česku nejsilnější mandát prezident republiky. Opět zdůraznila, že Lisabonská smlouva není potřeba.


Někdo ten flám bude muset zaplatit


O výstupech europoslnců Topolánek prohlásil, že z nich je znát předvolební rétorika. "Evropský systém dobře funguje. Úkolem EU je udržet ho v chodu a navrátit lidem jistoty, které měli před vypuknutím krize,“ prohlásil Topolánek. "Nikdo netuší, jak krize dopadne, ale někdo ten flám zaplatit bude muset, dodal.“
 

Vyjádřil se i k schvalování Lisabonské smlouvy. Teď není na vině ani vláda ČR ani prezident. Ten, kdo zdržel schvalování, je Jiří Paroubek, upozornil Topolánek. "Byl bych nerad, kdyby se muselo mé jméno smazat z kamene před lisabonským klášterem, kde jsou podepsáni všichni zástupci států EU,“ doplnil.
 

vrl TN.cz