Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tornáda v USA: 2. nejhorší v USA! Už 340 mrtvých

Bilance tornád na americkém jihovýchodě v pátek dosáhla 340 mrtvých, informuje televize CNN. Nynější vlna větrných vírů se tak stala třetí nejhorší v americké historii.

Nejvíce obětí hlásí Alabama (238). Následují Tennessee (34), Mississippi (33), Georgie (15), Arkansas (6), Virginie (5). Alabamský guvernér Robert Bentley očekává, že v nadcházejících dnech budou nalezena další těla. Počet obětí tak nejspíš bude stoupat.

 

Podle odhadů bouře způsobily škody až za pět miliard dolarů (81 miliard korun).

 

Série tornád, která vrcholila ve středu, byla nejničivější od roku 1932, kdy vlna tornád zabila 332 lidí.

 

Tornádo s nejvyšším počtem obětí zaznamenali v Americe v roce 1925. Jediný větrný vír tehdy zasáhl státy Missouri, Illinois a Indiana a připravil o život 695 až 747 lidí. Jeho síla spočívala hlavně v rychlosti, jakou postupoval krajinou (117 kilometrů za hodinu) a v trase, kterou urazil (352 kilometrů).

 

Více než milion obyvatel zasažených oblastí zůstává v pátek ve státě Alabama bez dodávek elektřiny.

 

"Nikdy jsem neviděl katastrofu takového rozsahu. Rve mi to srdce," řekl americký prezident Barack Obama, který oblasti v Alabamu zasažené tornády v pátek navštívil.

 

Prezident slíbil rychlou pomoc.

 

"Zaznamenali jsme strašlivou katastrofu. Středa se zapíše černým písmem do naší historie," prohlásil v televizi ABC alabamský guvernér Robert Bentley.

 

Nejhůře poničeno je město Tuscaloosa na západě Alabamy. Stovky domů tam tornádo srovnalo se zemí, další stovky pobořilo. Větrný vír se přehnal přes nemocnici, střední školu a kampus Alabamské univerzity.

 

"Prošel jsem město a vůbec ho nepoznávám. Leží v troskách," řekl otřesený starosta města Walter Maddox.

 

V některých státech na jihovýchodě vyhlásili guvernéři stav nouze, který jim umožňuje povolat na odstranění škod a záchranné práce vojáky Národní gardy. Jen v Alabamě jich nastoupily do služby dvě tisícovky.
 

TN.cz