obětovali ho

Tragédie v Lešti: Odřízli ho! Lubomír (40) musel zemřít, jinak by spadl vrtulník

Tragédie v Lešti
Zdroj: cas.sk/ isifa.com
vrtulník měl poruchu, Lubomíra vojáci obětovali

Vojenského policistu obětovali jeho kolegové. Při cvičení slaňování z vrtulníku mu odřízli lano a nechali ho spadnout z 20 metrů na beton. Prý museli, jinak by zemřelo dalších 13 lidí.

Vyšetřovatelé nehody ve vojenském výcvikovém středisku v Lešť na Slovensku, při níž zahynul po pádu z více než dvacetimetrové výšky 40letý vojenský policista, již údajně pracují pouze s jedinou verzí tragédie.
 

Podle deníku Sme je to verze, že vrtulník Mi - 17 měl při výsadku poruchu a hrozilo, že se zřítí. Lano, na kterém visel Ľubomír Igaz, proto jeho kolegové na rozkaz pilota odřízli. Potvrdili to nezávisle na sobě dva důvěryhodné zdroje z prostředí bezpečnostních složek.
 

Vyšetřovací tým prošetřuje příčinu poruchy a zda se jí dalo zabránit před letem, a hledá odpověď, jestli bylo obětování života policisty jediné možné řešení záchrany dalších třinácti lidí na palubě.
 

"Vyšetřování pokračuje , ale vypadá to , že tragédie mohla být mnohem větší. Po poruše vrtulníku s 13 lidmi na palubě rozhodovaly sekundy, jestli se udrží ve vzduchu. Piloti nemají v podobných případech mnoho možností a standardy jasně určují, co musí dělat, " řekl Sme jeden ze zdrojů .

 

 

Vojenští policisté v den tragédie právě absolvovali nácvik slaňování. Třináct lidí se mělo dostat z vrtulníku na zem a plnit úkoly. Mnozí z nich byli zkušení a podobných výsadků za sebou měli několik.
 

Posádku vrtulníku tvořili pravý a levý pilot s palubním technikem. Třináct výsadkářů sedělo po obou stranách stroje kvůli vyvážení. Počasí vyhovovalo, vrtulník byl ve vzduchu a první vojenští policisté plnili úkoly na laně. Pak se výcvik změnil v drama. Vrtulníku podle Sme vypadly systémy. Pravděpodobně selhala elektronika a potom hydraulika.
 

"Stroj po technické závadě ztratil stabilitu a ovladatelnost. Pravděpodobně proto odřízli lano s Lubomírem, " říká jeden ze svědků. Druhý verzi potvrdil a dodal: "Dva výsadkáři se dostali dolů, ale v kritické chvíli bylo ve vrtulníku ještě třináct lidí . "

 

Ministerstvo obrany ani vedení střediska v Lešti se k případu nevyjadřují . Lubomír Igaz byl pohřben ve středu v Partizánském s vojenskými poctami. Zbyla po něm manželka a dvě dcery.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To jsou móresy: Victoria Beckham lítá na rodičovské schůzky syna vrtulníkem!

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

Pořiďte si vlastní tank nebo bojový vrtulník, v Česku stačí kliknout myší

hel TN.cz