Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kolik bude ještě obětí?

TRAGÉDIE: Zřítil se obchodní dům! Obětí je už 33 a počet stále roste!

Včera se v Rize zřítila část obchodního centra. Vyprostili už 33 mrtvých těl. Počet obětí ale není ještě konečný. Záchranáři stále prohledávají trosky, kde mohou být uvězněny ještě desítky lidí.

Počet obětí čtvrtečního zřícení části obchodního centra v Rize stoupá. Záchranáři vyprostili již nejméně 33 mrtvých, oznámil dnes v televizi LNT TV lotyšský ministr vnitra Rihards Kozlovskis. Podle agentury AFP místní nemocnice ošetřily přinejmenším 40 zraněných. Záchranáři pokračují v prohledávání trosek, v nichž může být podle úřadů uvězněno několik desítek lidí. Agentura AP tvrdí, že neštěstí mohla způsobit probíhající výstavba zimní zahrady na střeše budovy.

Mezi mrtvými jsou kromě lidí, kteří v budově v osudné chvíli nakupovali, také tři hasiči, jež zasypaly padající trosky ve chvíli, kdy se snažili vyprostit oběti neštěstí. Osm hasičů utrpělo při záchranné akci zranění.


Obchodní centrum, které bylo otevřeno teprve předloni, se nachází ve staré obytné zástavbě ze sovětské éry. Jeho kolaps začal tím, že povolila konstrukce střechy a opěrná zeď, po hodině se pak zřítila i protilehlá stěna. Starosta Rigy Nils Usakovs uvedl, že v troskách se stále nachází kolem 70 lidí.


V odstraňování sutin pomáhají záchranářům tři jeřáby, policie nasadila do akce psovody, zapojeno bylo několik desítek vojáků a místních dobrovolníků. Záchranná akce potrvá podle premiéra Valdise Dombrovskise zřejmě ještě hodiny.
Nemocnicím zavaleným přílivem zraněných se nedostává zásob krve a žádají místní obyvatele o nouzovou pomoc.


Přesnou příčinu neštěstí dosud vyšetřování nezjistilo. Policisté podle agentury DPA podezírají provozovatele centra ze zanedbání stavebních pravidel. "Je zřejmé, že zde byl problém s dodržením konstrukčních požadavků," řekl neurčitě televizi ministr vnitra Kozlovskis.


Někteří svědci podle tiskových agentur nejprve hovořili o tom, že kolapsu předcházel výbuch. Agentura LETA spekulovala, že mohlo jít o explozi topného kotle.

mis ČTK