Třináctiletý Bosňan pomstil svého otce. Jeho vraha rozstřílel na kusy

Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Krevní msta je na Balkáně ještě stále poměrně běžnou záležitostí. Může trvat i několik generací. Řídí se nejen starozákonním "oko za oko, zub za zub", ale i celou řadou místních pravidel - ilustrační foto

Bosenská policie řeší další případ krevní msty. Třináctiletý chlapec z osady Husino u Tuzly na severovýchodě Bosny rozstřílel samopalem muže, který loni zabil jeho otce, informuje v neděli server javno.hr a dnevniavaz.ba.

Podle serverů chlapec vraždil v pátek odpoledne na parkovišti v centru Tuzly. Na Sabahudina Mehičiče (43) vypálil ze samopalu několik desítek ran. Čtrnáct z nich zasáhlo cíl - Mehičičův hrudník, břicho a ruce i nohy.

 

Zastal se svého zaměstnance, tak byl zastřelen

 

Spor mezi chlapcovým otcem Fehimem a Mehičičem vypukl loni kvůli dluhu. Fehimův změstanenc si od lichváře Mehičiče půjčil 7 tisíc eur (zhruba 178 tisíc korun), vrátit mu ale musel 14 tisíc eur. Přesto, že zaměstanec své dluhy splatil, lichvář požadoval ještě další, "dodatečnou splátku" ve výši 1.500 eur. Tu od muže přišli "vybrat" přímo na jeho pracoviště dva Mehičičovi nezletilí synové Miki a Jasmin. Fehim se ale svého zaměstnance zastal a lichvářovy syny vykázal.

 

Chlapci se však vrátili v doprovodu své matky, která do Fehimova podniku, který se nachází v jeho domě, přinesla v kabelce tři pistole. Miki a Jasmin zastřelili Fehima a zranili jeho otce, chlapcova dědečka. Matka jim přitom podle serveru dnevniavaz.ba "kryla záda" - se zbraní v ruce držela v šachu nezbrojené členy Fehimovy rodiny a další zaměstnance, aby nemohli napadeným pomoci.

 

Chlapcova rodina je na jeho čin hrdá

 

"Kdybychom bývali v tu chvíli měli po ruce zbraně, neodešli by živí," řekla chlapcova babička. "Takhle jsme na pomstu museli čekat. Věděli jsme, že policie (s vraždou Fehima) nic neudělá.Ten lichvář je příliš vlivný. Ale teď už je to v pořádku - prostě krev za krev," dodala.

 

Její vnuk je nyní na útěku a pátrá po něm policie. Podle serveru dnevniavaz.ba je ale na něj babička stejně jako zbytek rodiny hrdá.

 

Krevní msta je na Balkáně ještě stále poměrně běžnou záležitostí. Může trvat i několik generací. Řídí se nejen starozákonním "oko za oko, zub za zub", ale i celou řadou místních pravidel. Za určitých okolností se lze například ubránit před krevní mstou finančním odškodněním. O tom se rozhoduje na shromáždění místních vůdců jednotlivých klanů a rodin. Výše odškodnění je však často velmi vysoká, takže se krevní msta nakonec stejně rozhoří.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax