Tropický cyklon Yasi zesílil, žene se na severovýchodní pobřeží Austrálie

Tropický cyklon Yasi, který se žene na povodněmi zpustošený severovýchodní pobřeží Austrálie, zesílil na ničivý pátý stupeň. Austrálie se tak připravuje na úder nejsilnějšího cyklonu v dějinách země, informuje ve středu agentura AFP.

"Příštích 24 hodin bude, upřímně řečeno, velmi děsivých pro obyvatele ohrožených oblastí," uvedla premiérka svazového státu Queensland Anna Blighová s tím, že se jedná "o nejkrutější, nejkatastrofičtější bouři, která kdy zasáhla naše pobřeží".


Yasi by měl podle meteorologů udeřit na východní pobřeží okolo 13:00 SEČ. Brzy ráno se cyklon nacházel zhruba 650 kilometrů od pobřeží.


Očekává se, že cirkulující větry cyklonu Yasi dosáhnou rychlosti až 300 kilometrů za hodinu a přinesou až 700 milimetrů srážek.


Tisíce lidí opouštějí ohroženou oblast. V některých místech probíhá evakuace. Z nemocnic ve městě Cairns, které patří k nejohroženějším, vojenská letadla převezla desítky pacientů do Brisbane.


Yasi bude zřejmě silnější, než cyklon Tracy, který v roce 1974 způsobil značné škody ve městě Darwin.

 

Očekává se, že by Yasi mohl napáchat podobné škody jako v roce 2006 cyklon Larry. Tehdy úřady škodu vyčíslily na 1,5 miliardy australských dolarů (26 miliard korun).
 

V pondělí zasáhl australský severovýchod tropický cyklon Anthony, který však žádné větší škody nezpůsobil.


Východ Austrálie, zejména stát Queensland, se v současnosti vzpamatovává z ničivých záplav. Voda zatopila pole, doly a desítky tisíc domů, zasáhla území větší než rozloha Francie a Německa dohromady. Napáchala škody za 5,6 miliardy australských dolarů (98,8 miliardy korun).


V povodních zahynuly tři desítky lidí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax