Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smutný průvod

Trosky letu MH17 dorazily z Ukrajiny do Nizozemska

Trosky boeingu letu MH17 dorazily do Nizozemí
Zdroj: ČTK
Nizozemci sledují převoz trosek boeingu, který v létě nad Ukrajinou sestřelili pravděpodobně proruští povstalci

Konvoj osmi nákladních automobilů vezoucích trosky malajsijského letounu, který v polovině července sestřelili na východní Ukrajině, dnes odpoledne dorazil na nizozemskou vojenskou základnu Gilze-Rijen. Vyšetřovatelé tu podle agentury AP zbytky letadla znovu zdokumentují, naskenují a roztřídí. Plánují prý také v hangáru části Boeingu 777 znovu sestavit.

Letadlo vezoucí pasažéry na letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur se zřítilo 17. července. Většinu obětí, téměř 200, tvořili nizozemští občané.

 

 

Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území na východní Ukrajině. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí, při kterém zahynulo všech 298 cestujících, odmítají.

 

 

Asi 50 příbuzných obětí neštěstí bylo dnes přítomno příjezdu konvoje přímo na základně Gilze-Rijen na jihu Nizozemska. Vyšetřování bude pro veřejnost uzavřené, pozůstalí si budou ale podle AFP moci trosky letadla prohlédnout. Řada z nich nizozemské úřady kritizuje za údajně pomalý průběhu vyšetřování. Závěrečná zpráva se očekává v létě 2015.

 

 

Tým nizozemských expertů zahájil odvoz trosek z východní Ukrajiny v polovině listopadu. Celou akci komplikovala pokračující střelba mezi ukrajinskou armádou a povstalci, a musela tak být opakovaně přerušována. Na průběh nakládání dohlíželi také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

tn.cz / ČTK / gar