Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TSUNAMI VYDĚSILA JAPONSKO! Vytvořila se po zemětřesení!

Tsunami
Zdroj: TN.cz
(ilustrační foto)

Silné zemětřesení o magnitudu 7,0 zasáhlo v neděli severovýchodní část Japonska. Vytvořila se malá vlna tsunami, píše agentura AFP s odvoláním na Americkou geologickou službu (USGS).

Zemětřesení udeřilo v neděli v 9:57 hodin místního času (2:57 hodin SELČ). Jeho epicentrum naměřili seismologové 212 kilometrů východně od města Sendaj na východním pobřeží ostrova Honšú. Hypocentrum bylo podle USGS v hloubce 34,9 kilometru.

 

Podle Japonské meteorologické agentury dosáhlo zemětřesení magnituda 7,3. Otřesy navíc vytvořily asi deseticentimetrovou vlnu tsunami, která byla spatřena v přístavních městech Soma a Ofunato.

 

ČTĚTE TAKÉ:

JAPONSKO SE OTŘÁSLO! Devět zraněných a poškozená kulturní památka

 

Zemětřesení, které bylo dostatečně silné na to, aby otřáslo mrakodrapy v hlavním městě Tokiu, ani následná tsunami nezpůsobily žádné škody. V 11:45 hodin místního času (4:45 hodin SELČ) Japonská meteorologická agentura zrušila varování před tsunami.

 

"V následujících hodinách se mohou objevovat změny na hladině moře. Buďte proto, prosím, opatrní, když budete vykonávat jakékoliv aktivity poblíž oceánu, například plavaní nebo rybaření," varovala agentura.

 

Japonská jaderná elektrárna Fukušima, poškozená z březnového zemětřesení, nezaznamenala žádné problémy. "Dostali jsme informace, že otřesy neměly žádný výrazný dopad na elektrárnu," citovala AFP mluvčího společnosti TEPCO, jež Fukušimu provozuje.

 

Elektrárnu Fukušima 1 poškodilo 11. března mohutné zemětřesení o magnitudu 9,0 a vlna tsunami, které zasáhly severovýchodní pobřeží ostrova Honšú. V zařízení nastalo několik explozí a začala z něj unikat radiace. Vláda vyhlásila evakuaci obyvatel v okruhu 20 kilometrů od elektrárny. Domovy musely opustit tisíce lidí a hrozí, že se do nich nebudou moci vrátit několik let.

tn.cz / Mediafax