rodina má o ně strach

Tyto Češky unesli v Pákistánu! Jsou na živu? Co říká muž, který je vezl?

Toto jsou tváře dvou českých dívek, které v Pákistánu unesli dosud neznámí ozbrojenci. Na veřejnost se už dostaly i podrobnosti o únosu. Novinářům je prozradil řidič auta, kterého únosci nechali být.

Antonie Chrástecká z Kladenska a Hana Humpálová z Písku. To jsou jména dvou českých dívek ve středu unesených v Pákistánu. Oběma je pětadvacet let a slehla se po nich zem. Jak české úřady, tak především jejich rodiny teď čekají na jakoukoli zprávu. I kdyby to měla být žádost o výkupné.
 

Tato varianta se nabízí, protože by to v oblasti nebyl první případ uneseného turisty, za něhož se pak únosci chystali inkasovat výkupné. Do případu už se vložilo nejen české ministerstvo zahraničních věcí, ale jeho pákistánský protějšek. Zatím ale všem nezbývá, než čekat na reakci únosců.
 

Hanka a Tonča chtějí domů

1
/
6
Zdroj: facebook.com
Dívky z Pákistánu - 4

 

Do Pákistánu dívky přijely z Íránu. K únosu došlo 120 kilometrů od hranic v provincii Balúčistán. Zatím není jasné, kým by únosci mohli být. V oblasti operují jak islámští radikálové, tak kmenová společenství, která soupeří o vliv s pákistánskou vládou.
 

 

Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda také přineslo rozhovor s řidičem, který obě unesené Češky vezl a byl přímým svědkem jejich únosu. Překlad rozhovoru vám přinášíme:
 

Můžete popsat, co se stalo?
 

Manoo Khan: Íránskou hranici jsme přejeli kolem 15:30 a na místo únosu jsme přijeli asi v půl šesté. Únosci zamávali na naše auto ze vzdálenosti asi půl kilometru a nařídili zastavit. Dva přišli z pravé strany, dalších pět z levé. Ti nalevo měli uniformy, zbývající dva byli v civilním oblečení. Jeden z nich měl mobilní telefon. Myslel jsem, že to je kontrolní hlídka, která chce prohledat mikrobus. Pak dva z nich vlezli dovnitř, vzali si samopal od stráží a nařídili nám všem vystoupit.
 

Jak to, že identifikovali ženy na první pohled?
 

Manoo Khan: Seděly na předním sedadle a únosci na ně promluvili anglicky. Pak jejich šéf vzal zavazadla a zeptal se, jestli mají ještě nějaké věci. Ty ženy mu řekly, že ano. Pak se únosci vrátili do auta pro zbývající zavazadla.
 

Jaká byla reakce žen?
 

Manoo Khan: Říkaly "ne, ne, ne". Když jim únosci vzali zavazadla a boty, začali tlačit na jednu z žen. Byla velmi rozrušená. Pak je donutili nasednout do pick-upu. Ptal jsem se únosce, jestli mají všechna zavazadla, protože jsem jen chudý řidič a nemohl bych je později zaplatit. Dívky v angličtině potvrdily, že už žádná zavazadla nemají. To všechno se odehrálo ve čtyřech pěti minutách.
 

Co únosci? Jak vypadali? Kdo to byl?
 

Manoo Khan: Co můžu říct? Přišli v uniformách. Nemůžu říct, jestli to byli policisté, agenti nebo soukromé osoby. Bůh ví. Měli bezdrátový telefon a džípy.

A do těch aut dívky donutili nastoupit?
 

Manoo Khan: Ano. Dívky donutili vlézt na zadní sedadla a pět lidí se posadilo kolem nich.
 

Co to bylo za oblast, kde vás zastavili?
 

Manoo Khan: Přesně dvacet nebo dvacet a půl kilometru od Naw Kundi v oblasti Taftan. Je to písečná oblast a když fouká vítr, uzavře to cestu.

tn.cz / gar