Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2012 13:45

Poškozenou loď odtahují ke břehu, kde řádí piráti. Na palubě jsou i Češi

Společnost Costa ma další problém. Po ztroskotání lodi Concordia u italských břehů jí nyní hořela loď u Seychelských ostrovů. Na palubě poškozené lodi jsou i Češi. Lidé na palubě se bojí somálských pirátů.

Výletní loď Costa Allegra italské společnosti Costa Crociere, která provozovala havarovanou Costa Concordia, vzplála u Seychelských ostrovů v Indickém oceánu. Informuje o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na italskou pobřežní stráž.

 

Loď měla být původně odvlečena na ostrov Desroches, ale ten nezaručuje cestujícím potřebný komfort, proto bude loď odvlečena až do cíle v 370 kilometrů vzdáleném přístavu Victoria na Mahé. Tam by loď měla doplout ve čtvrtek, píše se na stránkách společnosti Costa Crociere.

 

Jako první k hořící lodi dorazila francouzská rybářská loď.  Ta nyní táhne italské plavidlo. Pomoci jí mají dvě vlečné lodě vyslané z hlavního seychelského ostrova Mahé.

 

Na palubě jsou Češi

 

Na palubě poškozené lodě je více než 1000 lidí, z toho 636pasažérů a 413 členů posádky. Nikdo nebyl zraněn. Jak uvedla televize BBC a deník La Repubblica, jsou na palubě i čtyři Češi. Tuto informaci nám potvrdil i René Močuba, jednatel společnosti, která jim zájezdy prodala. "S našimi klienty se spojíme, ihned jakmile budou na ostrově Desroches. V současnosti se s nimi nedá spojit," uvedl Močuba, s tím, že jde o dva páry.

 

Záchranný vrtulník na palubu lodi dopravil jídlo, satelitní telefony a VHF radia.

 

Loď má poškozené motory

 

Loď nyní volně drifttovala po moři, protože jí nefungují motory. Nesvítí na ní světlo ani nefunguje klimatizace. Nouzový generátor, díky němuž udržuje spojení s okolním světem, "může každou chvíli selhat", vysvětlil Cosimo Nicastro z italské pobřežní stráže.

 

Costa Allegra začala hořet poblíž Alphonsova atolu asi 200 námořních mil (370 kilometrů) od Seychel. Byla na cestě z Madagaskaru na Seychely. Požár vznikl v prostoru, kde jsou generátory. Oheň se už podařilo uhasit. "Motory Costy Allegry nefungují, jsme ale ve spojení," uvedla v prohlášení krátce po požáru pobřežní stráž.

 

Italové kontaktovali seychelské úřady a nákladní plavidla, které v oblasti plují, a požádali je o pomoc. K lodi také vzlétlo záchranné letadlo.

 

Strach z pirátů

 

Pasažeři i posádka se navíc obávají, že somálští piráti zneužijí nesnází lodi a zaútočí na ni. V oblasti Seychel dochází k útokům na cizí lodě poměrně často.

 

Posádku i pasažeri na palubě hlídá devět členů speciální jednotky italského námořnictva.

 

Costa Allegra je dlouhá 188 metrů a široká 25,75 metrů. Její ponor je 8,2 metru. Byla postavena v roce 1969 jako nákladní kontejnerová loď. Na začátku 90. let byla přestavena na výletní loď z prosklenou zádí. Na osmi palubách najdete 399 kajut pro maximálně 1000 cestujících. Díky čtyřem motorů může plout rychlostí až 19 uzlů (35 kilometrů za hodinu).

 

Hořící loď
(ilustrační foto)

 

Loď stejné společnosti Costa Concordia ztroskotala v pátek 13. ledna v jižním Toskánsku. Luxusní, 290 metrů dlouhé plavidlo najelo na skalisko, které roztrhlo jeho bok pod čarou ponoru. Na palubě bylo 4234 lidí. Posádka pak loď navedla ke břehu ostrova Giglio, kde se Concordia převrátila na pravobok a částečně potopila.

 

PSALI JSME:

Concordia půjde ke dnu. Majitel ji označil za "ztracenou"

muf tn.cz / Mediafax
Reklama