ÚDER V LIBYI: Stíhačka koaličních sil havarovala na základně v Sicílii

Stíhačka Spojených arabských emirátů, která se podílela na koaličních operacích v Libyi, havarovala na letecké základně Sigonella na Sicílii. Pilot se musel při přistávacím manévru katapultovat, informuje ve středu agentura Reuters.

"Stíhačka F-16 měla kolem poledne problémy při přistávání na dráze základny," uvedla koalice pod velením NATO v oficiálním prohlášení. "Pilot se bezpečně katapultoval, nyní podstupuje vyšetření," stojí dále ve zprávě. "V souladu s předpisy NATO nebyla zveřejněna národnost pilota," dodala koalice.

 

Armáda Spojených arabských emirátů posléze potvrdila, že se jednalo o jeden ze šesti jejích strojů F-16, které na misi na libyjském území poskytla. "Pilot se katapultoval, aby si zachránil život. Na letounu byly způsobeny jen menší škody," uvedl mluvčí armády s tím, že pilot je v pořádku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Američané VS Libye: bombardování kvůli diskotéce

 

Stíhačka po přistání sjela z ranveje. Podle NATO nebyl stroj na bojové misi na libyjském území, ale pouze přelétával ze základny na Sardinii na sicilskou základnu. Původně koaliční síly uvedly, že stíhačka letěla na pravidelné cestě z Řecka a její nehodu nezpůsobilo poškození z boje.

 

Italská agentura ANSA uvedla, že základna Sigonella byla po nehodě dočasně uzavřena a všechny letadla směřovala na základnu Trapani.

 

Spojené arabské emiráty minulý měsíc vyslaly do operace v Libyi 12 bojových letounů.

 

Jedná se již o ztrátu druhého letadla od začátku operace koaličních sil v Libyi. Na konci března se americká posádka dvoumotorové stíhačky F-15 Eagle rovněž bezpečně katapultovala, když měl její stroj technické potíže nedaleko libyjského města Adžedábíja.

 

Letouny koaličních sil v rámci operace v Libyi podnikly již na 3980 letů. Jen v úterý jich bylo 123. Téměř 1660 letů mělo bojovou misi "určit či zasáhnout vhodný cíl".

 

Povstání proti Kaddáfímu vypuklo v polovině února a od té doby má na kontě tisíce životů. Spojenecké jednotky zahájily vzdušné útoky na Kaddáfího armádu 19. března, dva dny poté, co vojenské akce na ochranu civilistů schválila rezolucí číslo 1973 Rada bezpečnosti OSN.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax