Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 5. 2014
krize na východě

Ukrajina po referendech. Rozpadne se? Vláda dál bojuje o jednotný stát

Referendum na východě Ukrajiny
Zdroj: isifa.com
Referenda na Ukrajině

Ukrajinu dnes po nedělních referendech o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti čeká zřejmě klíčový den, během nějž se ukáže, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost země. Separatisté tvrdí, že referenda "vyhráli" a Ukrajina by se měla rozpadnout.

Separatisté už v neděli oznámili, že v Doněcké oblasti se v plebiscitu, který Kyjev i Západ označují za nezákonný, skoro 90 procent lidí vyslovilo pro samostatnost a podobná čísla se čekají i z Luhanské oblasti. Rozhodující ale bude, jak na výsledky zareaguje ukrajinská vláda, její západní spojenci a také Rusko, ale i sami separatisté.
 

Nedělní hlasování doprovázely ozbrojené střety, chaotická organizace a neregulérnosti. Kvůli absenci nezávislých pozorovatelů nelze výsledky ověřit.
 

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány. "Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty," řekl.
 

 

Ukrajinský prezidentský úřad naproti tomu oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze.
 

Představitelé mnoha evropských zemí a USA předem upozorňovaly, že neústavní referendum neuznají. Situaci bude dnes v Kyjevě řešit prezident EU Herman Van Rompuy. Rusko bylo ve svých vyjádřeních dosud poměrně opatrné a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Vladimir Putin se k referendu vyjádří teprve poté, co zanalyzuje jeho výsledky.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama