Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2015 21:57
mrtví civilisté

Ukrajina: Povstalci zahájili útok na Mariupol, zatím je 27 mrtvých!

Zdroj: TV Nova

Při sobotním ostřelování přímořského města Mariupol zemřelo 27 lidí a přes 90 je zraněných. Proruští separatisté sice odpovědnost za útok odmítli, později odpoledne ale jejich vůdce Alexandr Zacharčenko oznámil zahájení ofenzivy. Boje u tohoto přístavu v posledních dnech i přes příměří zesílily stejně jako na dalších místech východní Ukrajiny.

Počet obětí sobotní střelby na Mariupol zatím není možné nezávisle ověřit. Ukrajinské úřady postupně během dne bilanci zvyšovaly až na 27 mrtvých a 90 zraněných, které podle agentury AFP oznámil mluvčí radnice. Většinou jde zřejmě o civilisty. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk kvůli "teroristickému útoku" na Mariupol vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby se vyhrocenou situací na východě Ukrajiny zabývala na mimořádném zasedání.

 

"Dnes začal útok na Mariupol. Bude to nejlepší uctění památky všech našich padlých," prohlásil podle agentury RIA Novosti Zacharčenko při kladení věnců k místu, kde v Doněcku ve čtvrtek zemřelo osm lidí a 17 utrpělo zranění. Z odpovědnosti za incident se strany vzájemně obviňují. K sobotnímu ostřelování Mariupolu se Zacharčenko nevyjádřil.

 

 

Kyjev ihned po útoku na přístavní město obvinil z odpovědnosti povstalce, ti ale nařčení odmítli. "Tohle je čirá dezinformace. Milicionářské jednotky nezačaly pálit směrem k Mariupolu nebo na jeho domy," uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky. Pozdější Zacharčenkovo oznámení ofenzivy ale toto tvrzení zpochybnilo.

 

Agentura AP citovala ukrajinské ministerstvo obrany, podle něhož vzbouřenci vedli tři samostatné palby na Mariupol a jeho okolí z raketometů. Čtyři ze šesti těchto těžkých zbraní prý armáda při odvetě zničila.

 

Granáty prý zasáhly i mateřskou školku

Starosta města podle AP sdělil, že šlo o masivní útok. "Stříleli povstalci. Je to naprosto jasná ruská agrese, která způsobila hrozné ztráty mezi obyvateli východní části města," uvedl v prohlášení. Granáty prý zasáhly obytné domy, mateřskou školku, tržnici a obchody.

 

Frontová linie se v současné době podle AP nachází asi 10 kilometrů od východních předměstí Mariupolu. V souvislosti s ostřelováním vyzvala radnice obyvatele ke klidu a k ignorování zvěstí, že se armáda chystá z města stáhnout. "Naopak, všechny jednotky jsou plně připraveny na boj. Bezpečnostní opatření jsou posilována," uvedla radnice s tím, že není hlášen žádný pohyb oddílů separatistů směrem k městu.

 

Mariupol je ze strategického hlediska považován za bránu ke Krymu. V případě pádu města by se totiž povstalcům otevřela pozemní cesta k autonomnímu ukrajinskému poloostrovu, který Rusko loni v březnu anektovalo.

 

 

Boje se v posledních soustřeďují vedle Mariupolu především na okolí měst Horlivka, Debalceve a Luhansk, hlášeny jsou i z okolí Doněcka, kde armáda tento týden po měsících tvrdých střetů vyklidila místní letiště. Doněčtí povstalci dali v pátek na vědomí, že nemají o další mírová jednání zájem a že vojska doněcké i luhanské "republiky" jsou připravena k postupu na západ.

 

Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko na dnešní tiskové konferenci řekl, že u doněckého letiště i po stažení armády z nového terminálu, který je v podstatě zničen, boje pokračují. Vojsko prozatím drží část areálu, především pak úsek vzletové dráhy.

 

Kyjev tvrdí, že nynější zvýšená vojenská aktivita povstalců je výsledkem armádních dodávek a posílení stavů z Ruska. Moskva toto obvinění odmítla a nadále prohlašuje, že na Donbas rebelům neposílá žádnou vojenskou pomoc a ani vojáky.

 

 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na Ukrajině sleduje dodržování příměří a také vystupuje jako prostředník jednání, dnes vyzvala k vyhlášení klidu zbraní v Doněcku a v okolí jeho letiště, neboť oblast čelí "zhoršující se humanitární situaci". Ve své zprávě zároveň vyslovila "hluboké znepokojení" ze stoupajícího počtu civilních obětí a vyzvala obě znesvářené strany, aby se vyvarovaly použití těžkých zbraní, jako jsou například nenaváděné střely z raketometu Grad.

 

PSALI JSME:

Putinův návrh míru na Ukrajině je plánem okupace, míní USA

Boje na Ukrajině odnesla i dětská nemocnice, dostala přímý zásah

Svět konfliktů: Kvůli útoku v Paříži svět zapomíná na Ukrajinu a další místa, kde teče krev nevinných

ČTK / vem
Reklama