Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.9. 2014 21:33
Emotivní projev Porošenka

Ukrajina prosí o pomoc! Nenechte nás samotné, žádá prezident

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: isifa.com

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v Kongresu USA žádal o americkou vojenskou pomoc pro svou zemi, jež podle hlavy státu brání svobodný svět před ruskou agresí. Bílý dům již přislíbil Kyjevu další pomoc v přepočtu za více než miliardu korun. Západní sankce proti Rusku jsou podle ruského prezidenta Vladimira Putina v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Ruský ministr energetiky ale zároveň vyloučil, že by Moskva mohla v zimě omezit dodávky plynu do Evropy.

"Vyzývám vás, nenechte Ukrajinu samotnou," apeloval Porošenko v emotivním projevu před americkými zákonodárci, ve kterém žádal o udělení zvláštního spojeneckého postavení i o dodávky zbraní a dalšího vybavení. Deky a přístroje pro noční vidění, které Západ zatím ukrajinským vojákům poskytl, jsou podle Porošenka sice důležité, ale samy o sobě válku nevyhrají, ani neumožní udržet mír. "Demokracie se musí solidárně podporovat, jinak budou zničeny jedna po druhé," varoval Porošenko.

 

Spojené státy podle nejmenovaného vysokého představitele vlády poskytnou Ukrajině v rámci nové pomoci 53 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun): 46 milionů dolarů půjde na posílení ukrajinské bezpečnosti a zbývajících sedm milionů dolarů na humanitární potřeby. Součástí pomoci jsou podle agentury AP i radary k detekci minometné a dělostřelecké palby, vojenská vozidla a hlídkové lodě či ochranné prostředky pro vojáky. Smrtící zbraně se ale zatím Washington Ukrajině dodat zdráhá.

 

 

Navzdory příměří na východu Ukrajiny mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty se obě strany opět obvinily z incidentů, při kterých na vládní straně zahynul nejméně jeden záchranář. "Teroristé a ruští vojáci pokračují v ostřelování letiště v Doněcku," prohlásil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Povstalci naopak tvrdí, že ukrajinská armáda během noci zabila tři civilisty.

 

Sankce, které západní země po etapách uvalily na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, jsou v rozporu s pravidly světového obchodu, prohlásil Vladimir Putin. Moskva, která v srpnu zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA a z několika dalších západních zemí, se podle něj nesnaží Západ trestat, ale jen sleduje své vlastní zájmy.

 

"Naším hlavním cílem je využít jednu z hlavních konkurenčních výhod Ruska, tedy rozsáhlý domácí trh, a naplnit ho kvalitním zbožím z produkce domácích firem," řekl Putin.

 

Rusko prý nebude v zimních měsících omezovat dodávky zemního plynu do Evropy, aby tak zabránilo evropským zemím v reexportu suroviny na Ukrajinu. "Je to vyloučeno," řekl rakouskému listu Die Presse ministr energetiky Alexandr Novak.

 

Podívejte se na reportáž:

 

Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a nezaplacených účtů. Slovensko a Polsko, které začaly Ukrajině dodávat plyn, si v posledních dnech stěžují na pokles dodávek suroviny z Ruska. Gazprom však tvrdí, že dodává plyn do Evropy podle dohodnutých smluv.

 

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung ruský prezident údajně vyhrožoval, že kdyby chtěl, ruští vojáci by mohli být během dvou dnů nejen v Kyjevě, ale také v Rize, Vilniusu, Tallinnu, Varšavě a Bukurešti. Putinovy výhrůžky údajně padly v rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který o nich minulý pátek informoval předsedu Evropské komise Josého Barrosa. Alespoň podle záznamu, který prý viděli němečtí novináři. Kreml ale vše označil za "obyčejnou kachnu".

ČTK TN.cz
Reklama