bude válka?

Povstalci na Ukrajině UNESLI ČESKÉHO OBČANA. Byl tam jako pozorovatel

Téma:

Sestřelený vrtulník, sedm raněných po výbuchu bomby, výrok o třetí světové válce a pokračující armádní manévry - to vše se v posledních 24 hodinách odehrálo na Ukrajině. K tomu navíc proruští separatisté zadrželi misi OBSE, kde je i jeden český pozorovatel.

Ukrajinská vláda usiluje o potlačení separatistického povstání na východě země. Rusko přitom stále hrozí vojenským zásahem v případě ohrožení rusky mluvících obyvatel. A výsledkem jsou stále tvrdší střety...
 

Vojenský vrtulník Mi-8 dnes zasáhla střela z granátometu. Helikoptéra, která byla v tu chvíli na zemi, explodovala a začala hořet. Nikdo nebyl zraněný, protože pilot stačil z hořícího stroje utéct. "Ten vrtulník vybuchl a začal hořet. K letišti se hned začali sjíždět hasiči," popsal svědek Oleg.
 

Incident v Kramatorsku ilustruje stupňující se napětí. Nedaleká bašta povstalců Slavjansk se dostává do obklíčení ukrajinských jednotek. Školy ve městě zůstaly téměř prázdné. Lidé se bojí posílat své děti ven. "Do naší školy chodí 690 žáků. Dnes jich ale přišlo jen 38," řekla učitelka Gertruda Gacajeva.
 

 

Výbuch se ozval také u černomořského přístavu Oděsa. Před městem postavili Ukrajinci zátarasy, aby čelili případnému útoku proruských separatistů. Střepiny zranily sedm lidí. "Hlídáme město, aby sem nikdo nepropašoval zbraně a aby sem nepřicházeli občané Ruska. Nad ránem sem ale někdo hodil granát," popsal svědek.
 

Situaci vyostřují i výroky politiků z obou stran. "Vojenská agrese Ruska na ukrajinském území povede k vojenskému konfliktu v Evropě. Svět ještě nezapomněl druhou světovou válku a Rusko už plánuje třetí," prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. "Na 160 ukrajinských tanků a 250 obrněných vozidel vede s podporou letectva válku proti vlastním obyvatelům. To je krvavý zločin," zní zase ústy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova z Moskvy.
 

Ukrajina se stále obává ruské invaze na své území. Kancelář prezidenta oznámila, že hranici se pokusili překonat ruští vojáci převlečení za mírové síly OSN. A nedaleko za hranicemi cvičí ruská armáda včetně raketového vojska.
 

Ruští povstalci zadrželi misi OBSE. Co je s Čechem?
 

Ve východoukrajinském Slavjansku zadrželi proruští ozbrojenci pozorovací misi OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). Této mise se účastní zhruba sto lidí, zadržených je sedm. Účastníkem pozorování je i jeden Čech.
 

Podle ukrajinského ministerstva vnitra bylo sedm pozorovatelů, pět ukrajinských vojáků a řidič autobusu odvlečeni ozbrojenci do budovy tajné služby, kterou ovládají proruští povstalci. Ukrajinci vyjednávají o jejich propuštění.
 

Miloš Zeman jako mírotvorce

Strůjcem míru mezi Ruskem a Ukrajinou by se rád stal i český prezident Miloš Zeman, který v Praze hostí dalších 11 státníků. Během druhého dnes summitu Východního partnerství v Praze nabídl oběma zemím jménem účastníků pražské schůzky roli prostředníka. Summit Rusku doporučil, aby jako mírové gesto stáhlo své vojáky z ukrajinských hranic. Ukrajině zároveň státníci vzkázali, aby svou zemi decentralizovala - tedy dala větší pravomoci regionům. To přitom ale ukrajinský premiér už před týdnem slíbil.

Související témata:
tn.cz / gar