osvobozování ukrajiny

Ukrajinci drtí povstalce. Ti na ústupu pokládají miny. A dál umírají

Boje na Ukrajině - 16
Zdroj: ČTK
ilustrační foto
Téma:

Osvobozování východu Ukrajiny pokračuje. Armáda zaútočila na proruské povstalce v Doněcku. Ti ustupují a pokládají miny. Při vojenské operaci na východě země zahynulo už pět stovek lidí a necelé dvě stovky ukrajinských vojáků.

Při bojích na východě Ukrajiny doposud zemřelo téměř 500 civilních obyvatel a na 1400 utrpělo zranění. Informovalo o tom dnes ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Tiskové středisko vojenské operace (ATO) vedené proti proruským separatistům v Doněcké a Luhanské oblasti předtím uvedlo, že od začátku operace už zemřelo 173 vojáků a 446 bylo zraněno. Prudké boje se podle ukrajinských médií přes den odehrávají na okraji Doněcka, především u tamního letiště.
 

Náměstek ministra zdravotnictví Vasyl Lazoryšynec podle agentury Ukrajinski novyny na dnešním briefingu v Kyjevě sdělil, že během bojových akcí na východě Ukrajiny k dnešnímu dni zemřelo 478 civilistů, mezi nimi 30 žen a sedm dětí. Uvedl také, že ve zdravotnických zařízeních doposud přijali k ošetření 1392 zraněných civilistů, včetně 108 žen a dětí.
 

Ukrajinská armáda nyní dokončuje obklíčení správních středisek obou separatistických oblastí, kam se stahují oddíly vzbouřenců. Od soboty byly vytlačeny z řady obcí a měst a vládní zdroje odhadují, že povstalci už přišli minimálně o polovinu území, které původně ovládali. V Doněcku a Luhansku se chtějí opevnit a postavit na tuhý odpor.
 

 

Dnes se Doněck podle listu Ukrajinska pravda probudil do kanonády namířené proti opevněným povstaleckým pozicím na předměstí. Nyní tam armáda vede útok s obrněnou technikou.
 

Doněcká radnice odpoledne na internetu informovala, že boj se rozhořel kolem letiště, a varovala obyvatelstvo, aby v této oblasti nepřistupovalo k oknům, natož aby vycházelo na balkony. Zároveň upozornila řidiče, aby se vyhýbali vymezeným místům, kde se bojuje.

Agentura AFP napsala, že ve čtvrtek večer přijela k Doněcku od Mariupolu kilometr a půl dlouhá kolona tanků, obrněných transportérů a nákladních aut. Jednotky se poté rozmístily a zaujaly pozice asi 23 kilometrů jižně od milionového města.
 

 

Tiskové středisko ATO ráno v informaci o nočních ztrátách uvedlo, že dva vojáci ve středu pozdě večer zahynuli a šest utrpělo zranění, když jejich obrněný transportér najel u obce Červona zora v Doněcké oblasti na minu. Další příslušník armády přišel o život a tři byli zraněni před půlnocí u obce Muratove v Luhanské oblasti. Na jejich nákladní vůz tam ze zálohy zahájili palbu z kulometu povstalci.
 

Rebelové také znovu ostřelovali minomety a ručními zbraněmi obec Dovžanskyj a stejnojmenný hraniční přechod. Při střelbě vedené z obce Birjukove utrpělo zranění sedm vojáků, z toho dva vážná.
 

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk ve svém obvyklém ranním přehledu nočních událostí uvedl, že "nejvíce nestabilní situace" je v prostoru Doněcka, Horlivky, Luhanska, Antracytu, Severodoněcka a Krasnodonu. Upozornil, že teroristé při ústupu vše zaminovávají. Především komunikace, aby znesnadnili postup vládních sil, ale také různé objekty včetně domů.
 

 

V této souvislosti informoval o dalším vyřazení armádního obrněného transportéru, který na nastraženou výbušninu najel rovněž v oblasti obce Červona zora. Zraněno přitom bylo pět vojáků.
 

Pod palbu se během noci podle Tymčuka dostalo dalších pět kontrolních stanovišť jednotek "protiteroristické operace" v Doněcké i Luhanské oblasti. Zranění přitom utrpěl jen jeden voják. Žádné ztráty vládní síly neutrpěly při ostřelování jejich pozic u obce Metalist poblíž Luhanska raketomety. Všechny střely prý cíle minuly.
 

Ruská média informují o pokračující vlně běženců prchajících před boji na východě Ukrajiny. Zplnomocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov dnes podle agentury RIA Novosti uvedl, že do Ruska se ze sousední země už uchýlilo více než 180.000 lidí, včetně 21.000 dětí.

Související témata:
tn.cz / gar