Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ukrajinští lékaři byli obviněni z obchodu s lidskými orgány

Ukrajinské ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že tři lékaři byli obviněni z obchodu s lidskými ledvinami. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim trest 12 let vězení, informovala agentura Reuters.

Muži byli součástí mezinárodní zločinecké organizace, která se zabývá pašováním s lidmi. Mezi třicítkou lidí, kteří přišli o ledvinu, byli občané Ukrajiny, Moldavska nebo Uzbekistánu. Ukrajinský ministr vnitra Anatolij Mohyljov řekl, že lékaři těmto lidem vyoperovávali ledviny, které prodávali bohatým cizincům.
 

Za jeden orgán dostávali až 200 tisíc dolarů (3,47 milionu korun).
 

ČTĚTE TAKÉ:

Norští lékaři odebírali pacientům zdravé orgány
 

Ministerstvo vnitra ve svém prohlášení odmítlo sdělit, odkud příjemci orgánů pocházeli. Naznačilo však, že se jedná o zemi, do níž se Ukrajinci "masově vystěhovávali v devadesátých letech“. Tím Ukrajina nepřímo poukázala na Izrael.
 

Zločinci získané peníze utráceli za nemovitosti, luxusní výrobky a cesty do zahraničí.
 

Obchodníci s lidskými orgány využívají skutečnosti, že zatímco orgánů potřebných k transplantaci je nedostatek, lidí ochotných prodat například svou ledvinu, aby se vykoupili z chudoby, je relativně dost.
 

Velký skandál vyvolalo v roce 2008 odhalení obchodu s ledvinami v indickém Gurgaonu. Orgány, odebírané převážně chudým obyvatelům ze státu Uttarpradéš, se prodávaly do Spojených států, Velké Británie, Kanady, Saúdské Arábie a Řecka.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax