Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.10. 2009 17:31

Umělec vystavuje 1250 hajlujících trpaslíků

Expozici s 1250 hajlujícími trpaslíky instaloval v centru bavorského města Straubing německý umělec Ottmar Hörl.

Tvůrce kontroverzní výstavu pojal jako protest proti přetrvávajícím fašistickým tendencím v současné německé společnosti.


Expozice nazvaná Dance with the devil (Tanec s ďáblem) bude ve městě vzbuzovat emoce a polemické debaty od čtvrtka, kdy bude oficiálně otevřena, až do 19. října. Ovšem již nyní se u plastových figurek zastavují kolemjdoucí i celé školní třídy.


Vzbuzovat reakce je ostatně záměr autora. "Neudělal jsem je proto, aby byli lidem lhostejní," komentoval různorodé ohlasy devětapadesátiletý norimberský umělec.


Většina plastových trpaslíků je vyvedena v černé barvě, ale asi dvacet z nich je natřeno zářivě zlatou barvou.


Vystavování nacistických symbolů je v Německu nezákonné, ale soud již dříve rozhodl, že Hörlovi skřeti jsou zřejmou satirou a expozici povolil.


"Fašistická myšlenka, snaha manipulovat s lidmi nebo jim udílet rozkazy, je velice nebezpečná a v naší společnosti je stále přítomna," uvedl Hörl. Dodal také, že neonacismus je problém i mnoha dalších zemí.


I z tohoto důvodu již dříve prezentoval své satirické trpaslíky na různých místech Evropy.


I když trpaslíci ukazují vedle hákového kříže druhý nejznámější symbol nacistické éry, tak Hörl podotkl, že nebezpečí teroru nepřináší jen pravicový extremismus. Nebezpečný "princip vůdce" přichází podle něj i z jiných diktátorských režimů. "Mohl bych právě tak trpaslíkům sevřít ruku v pěst jako symbol komunistické totality," řekl umělec.

ČTK
Reklama