UNESCO vyškrtlo Drážďany ze seznamu. Kvůli stavbě mostu

Most přes labské údolí v Drážďanech
Zdroj: oficiální zdroj
Kvůli stavbě mostu přes Labské údolí už nejsou Drážďany na seznamu památek UNESCO

Drážďanské labské údolí zmizelo ze seznamu světových památek kvůli kontroverzní stavbě mostu.

 

O tom, že údolí už více nebude na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví, rozhodl výbor UNESCO na zasedání ve španělské Seville. Je to teprve podruhé, kdy byla nějaká památka ze seznamu vyřazena, informuje server dw-world.de.
 

Údolí bylo na seznamu od roku 2004 a už o dva roky později se ocitlo mezi ohroženými památkami.

  

Saské metropole dostala vloni od organizace ultimátum, že unikátní soubor přírodních a stavebních památek na březích Labe z prestižního seznamu zcela vyškrtne, pokud Drážďany stavbu mostu u Lesního zámečku nezastaví.

  

UNESCO také přišlo s náhradním řešením, kdy by místo mostu mohl na místě vzniknout tunel. Město to ale odmítlo kvůli vyšším nákladům a ekologickým škodám, které by ražení tunelu mohlo způsobit.

  

Podle drážďanské radnice je most přes Labe u Lesního zámečku nutný. Uleví se tím dopravě v přetíženém historickém centru, které je také chráněné jako památka. UNESCU se snažila vyjít vstříc alespoň tím, že místo původního masivního mostu přišla radnice se subtilnějším návrhem.

  

Více než 600 metrů dlouhý most se začal stavět před dvěma lety a hotový by měl být v roce 2011. Obyvatelé Drážďan dokonce stavbu odhlasovali v referendu už před čtyřmi lety a německé soudy prohlásily stavbu za legální.

  

Za celou existenci světového seznamu kulturního a přírodního dědictví je to teprve podruhé, kdy z něho byla nějaká památka vyřazena. Poprvé se tak stalo v roce 2007, kdy vláda Ománu dopustila drastickou redukci rezervace, ve které žije ohrožený přímorožec arabský.

TN.cz