UNIKÁTNÍ VIDEA Z VESMÍRU! Astronauti z Discovery vystoupili do kosmu

Dva američtí astronauti z raketoplánu Discovery ve středu vystoupili do volného vesmíru, informuje na svém webu NASA. Podívejte se na unikátní videa z jednotlivých dní mise raketoplánu Discovery.

Provádí závěrečnou vesmírnou montáž na stanici ISS během nynější mise Discovery, která je posledním letem tohoto stroje.

 

Steve Bowen a Alvin Drew během výstupu mimo jiné instalovali kamery na kanadskou mechanickou paži, která slouží k vykládání nákladů pro posádku stanice.

 

PSALI JSME:

NASA začíná "záplatovat" raketoplán Discovery

VIDEO: Tak odstartoval DISCOVERY! Porucha a úlomky nádrže!

 

Vesmírná montáž byla o 24 minut odložena pro prosakující těsnící kroužek na klimatizační jednotce Bowenova skafandru. Astronauti ji vyměnili.

 

Poslední mise Discovery 6. den

 


Poslední mise Discovery 5. den

 

 

Poslední mise Discovery 4. den

 

 

Poslední mise Discovery 3. den

 

 

Poslední mise Discovery 2. den

 

 

Poslední mise Discovery 1. den

 


  

Discovery vzlétl k ISS minulý týden ve čtvrtek. NASA jeho let o den prodloužila, takže na Zemi by měl příští přistát příští týden v úterý. Poté bude po více než 26 letech vyřazen z provozu.

 

Po Discovery poletí k ISS ještě raketoplány Endeavour a Atlantis. První let je naplánován na duben, druhý na červen. Tím by se měla uzavřít tři desetiletí trvající éra raketoplánů – po 135 letech do vesmíru.

 

Až raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat přes 51 milionů dolarů, v přepočtu téměř miliardu korun.

 

Podívejte se na start raketoplánu Discovery pod titulkem článku.

tn.cz / Mediafax