Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ÚPRK Z LIBYE: Střelba po evakuovaných cizincích

Díky tajným evakuačním misím vysvobodily z Libye stovky cizinců Velká Británie a Německo. Ze země už byly nouzově odvezeny desítky tisíc cizinců. Evakuováni jsou i zbylí Češi, kteří v Libyi uvízli.

Díky třem letounům britského královského letectva dnes mohlo z Libye odcestovat 150 lidí z pouštních oblastí na východě Libye a na Maltu, informovalo britské ministerstvo obrany. Už v sobotu britské zvláštní síly vyvedly z libyjské pouště 150 zaměstnanců ropných společností.


PODÍVEJTE SE:

V Libyi se stále protestuje

 

Střelba po letadlech

 

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že jedno z letadel se vrátilo s prostříleným trupem. Stroje vnikly do libyjského vzdušného prostoru bez povolení Tripolisu. Informoval o tom zpravodajský portál novinky.cz

 

Podle deníku Daily Mirror stříleli po stroji vzbouřenci. Nikoho nebyl zraněn.

 

Německo dnes z Libye evakuovalo 132 lidí rovněž v tajné operaci německého vojenského letectva. Ministr zahraničí Guido Westerwelle oznámil, že poslalo dva letouny na přistávací dráhu německé ropné společnosti Wintershall. Evakuováno prý bylo 22 Němců a 112 občanů dalších zemí na řecký ostrov Kréta. Dalších 18 Němců prý zachránila britská armáda v sobotu. Asi stovka Němců stále zůstává v Libyi.

 

PSALI JSME:

DŮRAZNÁ VÝZVA: Česko evakuuje ambasádu v Lybii

 

Podle agentury AP tajné vojenské mise ukazují, že západní země jsou připraveny nebrat ohled na územní nedotknutelnost Libye, jestliže je v sázce bezpečnost jejich občanů.

 

Další státy organizují ještě větší evakuace s pomocí lodí. Pro více než tisícovku osob dnes k libyjským břehům připlul trajekt najatý Ruskem. Na Krétu dnes dorazily další tři lodě se zhruba 4200 lidmi, převážně Číňany, ale také s Bangladéšany a Vietnamci z východolibyjského Benghází, které ovládá opozice. Dalších 2000 Číňanů je na Krétě očekáváno v pondělí.

 

Jenom Číňanů už bylo z Libye evakuováno nejméně 20.000. Dalších 15.000 bylo Turků a 1400 Italů.

 

Tisícovky cizinců na odvoz stále čekají hlavně v libyjské metropoli Tripolisu, kterou se ještě povstalcům nepodařilo ovládnout.

 

Díky maďarskému leteckému speciálu se dnes z Tripolisu do Budapešti dostalo pět zaměstnanců českého velvyslanectví, včetně velvyslance, a ještě jeden český občan. Během dne se podařilo také evakuovat šest českých turistů z města Sabha v centrální části Libye a z Benghází dnes mělo dalších 11 českých občanů odcestovat britskou fregatou Cumberland na Maltu.

tn.cz / ČTK