USA a Jižní Korea plánují další společné vojenské cvičení

Spojené státy a Jižní Korea plánují na květen vojenské cvičení zaměřené na obranu proti invazi. Manévry by se měly odehrát na ostrovech ve Žlutém moři poblíž sporné hranice mezi Jižní a Severní Koreou, informovala o tom agentura AFP.

Cvičení má být reakcí na výstavbu severokorejské letecké základny Goampo. Ta je přibližně 40 minut letu vzdálená od jihokorejské hranice. Základna by měla být hotová v červnu.

 

"Jako odpověď na toto ohrožení zvláštní jednotky obou zemí absolvují nácvik protiútoku na letadla," uvedl zdroj agentury Reuters. Do manévrů se zapojí i americké bojové vrtulníky Apache.


ČTĚTE TAKÉ:

Jižní Korea a USA zahájily vojenské cvičení

 

Vojenské manévry zvyšují napětí mezi znepřátelenými Korejemi. Jejich vztahy se prudce zhoršily po loňském březnovém útoku na jihokorejskou korvetu Cheonan, při němž zemřelo 46 námořníků. Jižní Korea je přesvědčena, že loď potopilo severokorejské torpédo.

 

Na konci loňského listopadu KLDR bombardovala jihokorejský ostrov Jonpchjong. Dělostřelecká palba zabila dva jihokorejské vojáky a dva civilisty a zničila desítky domů. Pchjongjang také několikrát pohrozil Jižní Koreji válkou.

 

Obě Koreje jsou formálně ve válečném stavu. Jejich válku ukončilo v roce 1953 pouze příměří, nikoli mírová dohoda.

tn.cz / Mediafax